Dünya

Gazze’yi Enkaza Çeviren İsrail’e Karşı Tavır Değişiyor: Uluslararası Desteğin Azalması

Gazze’yi enkaza çeviren İsrail’e yönelik destek, hızla azalmaktadır. Başta ABD olmak üzere birçok ülkeden alınan destek, on binlerce Filistin sivilin katledilmesinden sonra azalmıştır. Time dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre,..

Gazze’yi Enkaza Çeviren İsrail’e Karşı Tavır Değişiyor: Uluslararası Desteğin Azalması

Gazze’yi enkaza çeviren İsrail’e yönelik destek, hızla azalmaktadır. Başta ABD olmak üzere birçok ülkeden alınan destek, on binlerce Filistin sivilin katledilmesinden sonra azalmıştır. Time dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 43 ülkenin 42’sinde İsrail’e desteğin azaldığı tespit edilmiştir. Çin, Güney Afrika, Brezilya ve diğer Latin Amerika ülkelerinde İsrail’e olan olumlu görüşler, olumsuz hâle gelmiştir. ABD ise, İsrail’e olan desteğini sürdürmektedir.

Time dergisinin elde ettiği verilere göre, Japonya, Güney Kore ve İngiltere’de İsrail’e destek verenlerin oranında ciddi düşüş yaşanmıştır. ABD’nin İsrail’e desteği azalmış olsa da devam etmiştir. Time’ın “Morning Consult” isimli araştırma şirketine göre, İsrail’in şu anda uluslararası toplumda zor bir dönemden geçtiği belirtilmektedir.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023’te İsrail’e kapsamlı saldırılar düzenlemiştir. İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 25 bin 105 Filistinli öldürülmüş, 62 bin 681 kişi ise yaralanmıştır. Sivil altyapı ve hastaneler de hedef alınarak enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilmiştir. İsrail ordusu ise, çatışmalardan bu yana 532 askerinin öldüğünü duyurmuştur.

24 Kasım 2023’te verilen “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakılmıştır. Ancak, İsrail binlerce Filistinli esiri hapsederek esir takası konusunda direnç göstermiştir. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 369 Filistinli hayatını kaybetmiştir. İsrail ordusu ile Hizbullah arasındaki çatışmalarda ise toplamda 235 sivil ve asker hayatını kaybetmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL