Dünya

Gazze’deki İsrail İnfazı: Elleri ve Gözleri Bağlı 30 Ceset Bulundu

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’daki bir okulda 30 kişinin elleri ve gözleri bağlı şekilde cesetleri bulundu. Filistin Esirler Cemiyeti’nin açıklamasına göre, bu kişilerin infaz edildiği açık bir gösterge. Açıklamada, Gazze’de..

Gazze’deki İsrail İnfazı: Elleri ve Gözleri Bağlı 30 Ceset Bulundu

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’daki bir okulda 30 kişinin elleri ve gözleri bağlı şekilde cesetleri bulundu. Filistin Esirler Cemiyeti’nin açıklamasına göre, bu kişilerin infaz edildiği açık bir gösterge. Açıklamada, Gazze’de soykırımın ve alıkonulanlara yönelik zorla kaybetme suçunun 117 gündür devam etmesi nedeniyle alıkonulan Filistinlilerin infazlarına ilişkin verilerin arttığı kaydedildi. Ayrıca, serbest bırakılan Filistinlilerin tanıklıklarına göre alıkonulanların taciz ve işkenceye maruz kaldığına ilişkin ifadelerdeki artışa dikkati çekildi. Esir Cemiyeti ayrıca İsrail’in uluslararası ve Filistinli kuruluşlara, alıkonulanların akıbeti ve yerine ilişkin herhangi bir bilgi vermeyi reddettiğini vurguladı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi vurmaya devam ediyor. Bölgeden her geçen gün vahşet haberi geliyor. Esir Cemiyeti’nin açıklamasına göre, İsrail tarafından abluka altında tutulan bir okulda 30 kişinin cansız bedeni bulundu. Olay yerinde bulunan görgü tanıkları, öldürülenlerin ellerinin ve gözlerinin bağlı olduğunu belirterek, bunu alıkonuldukları şeklinde yorumladı. Açıklamada, İsrail’in Gazze’de alıkonulanları “zorla kaybetme”sinin tek açıklamasının, bu kişileri tecrit ederek onlara yönelik işlediği suçları örtbas etmek olduğu belirtildi. Cemiyet ayrıca İsrail’in Gazze’dekiler de dahil bugüne kadar alıkoyduklarının akıbeti ve yerine ilişkin herhangi bir bilgi vermeyi reddettiğini vurguladı. Bu durum, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerini gözler önüne seriyor.

Bu vahşet haberi, Filistinli sivil halkın maruz kaldığı zulmü bir kez daha gözler önüne serdi. Özellikle alıkonulanların çoğunun akıbeti hakkında herhangi bir bilgi verilmemesi, uluslararası insan hakları kurumlarının dikkatini çekmelidir. İsrail’in Filistinlilere yönelik insan hakları ihlallerinin arttığı ve bu durumun hiçbir şekilde hesap vermeden devam ettiği ortaya çıkmaktadır. Bu tür vahşet olaylarının son bulması ve Filistinlilere yönelik zulmün sona ermesi için uluslararası toplumun daha fazla müdahale etmesi gerekmektedir. Artan insan hakları ihlallerine karşı sessiz kalmak, bu zulmün devam etmesine neden olacaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL