Dünya

Fransa ve İspanya Arasında Domates Üzerinden Siyasi Tartışma!

Avrupa Birliği’nin tarım politikasının değiştirilmesiyle ilgili çiftçilerin eylemleri devam ederken, Fransız ve İspanyol çiftçiler arasında bir “domates” tartışması başladı. Fransız çiftçiler, AB dışından gelen ürünlere kısıtlama ve denetleme getirilmesini, fiyatların..

Fransa ve İspanya Arasında Domates Üzerinden Siyasi Tartışma!

Avrupa Birliği’nin tarım politikasının değiştirilmesiyle ilgili çiftçilerin eylemleri devam ederken, Fransız ve İspanyol çiftçiler arasında bir “domates” tartışması başladı. Fransız çiftçiler, AB dışından gelen ürünlere kısıtlama ve denetleme getirilmesini, fiyatların enflasyona göre artırılmasını talep ediyor ve günlerdir bu konuda protesto düzenliyor. Bu protestoların son ayağı Brüksel’de gerçekleşirken, Fransız çiftçiler, İspanyol ve İtalyan ürünlerine de tepki gösterdi. Yıllık sebze ve meyve tüketiminin yüzde 40’ını İspanya ve İtalya’dan ithal eden Fransız çiftçiler, bu iki ülkeyi “haksız rekabetle” suçluyor.

Eski Fransız Ekoloji Bakanı Segolene Royal, bir televizyon programına katılarak İspanya’da üretilen domatesleri “yenilmez” ve “sahte organik” olarak nitelendirdi. Bu açıklama, Fransa Başbakanı Gabriel Attal’ın da İspanya’yı “sağlıksız tarım ürünleri yetiştirilmesine izin vererek haksız rekabet yaratmakla” suçlamasıyla polemiği başlattı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise eleştirilere “temelsiz” olduğunu savunarak, eski Fransız Bakan Royal’ı deneme şansına davet etti ve İspanyol domateslerin rakipsiz olduğunu ifade etti. Sanchez’in açıklamalarıyla tartışma daha da kızıştı.

Bu durumun yanı sıra, İspanya’daki çiftçiler de Fransız çiftçilere benzer eylemlere başladı. İspanya Tarım, Gıda ve Balıkçılık Bakanı Luis Planas ile yapılan görüşmenin ardından protestolarını sürdürme kararı alan çiftçiler, Katalonya’da ve Madrid’de traktörlerle yol kesme eylemleri yapacaklarını duyurdu. Bu durum, Avrupa’da tarım politikalarına yönelik tartışmaların giderek arttığını göstermektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL