Teknoloji

Fransa, Amazon’a 32 Milyon Euro Ceza Kesti!

Fransa’nın Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu (CNIL), Amazon şirketine çalışanların “aşırı müdahaleci bir şekilde izlenmesi” gerekçesiyle 32 milyon euro para cezası verdi. CNIL, Amazon’da kullanılan sistemle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı..

Fransa, Amazon’a 32 Milyon Euro Ceza Kesti!

Fransa’nın Ulusal Bilişim ve Özgürlükler Komisyonu (CNIL), Amazon şirketine çalışanların “aşırı müdahaleci bir şekilde izlenmesi” gerekçesiyle 32 milyon euro para cezası verdi. CNIL, Amazon’da kullanılan sistemle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı ve iş kesintilerini titizlikle ölçen ve çalışanların her molayı veya kesintiyi gerekçelendirmek zorunda bırakan sistemin yasalara aykırı olduğuna hükmetti.

Açıklamada, komisyonun sistemi “aşırı müdahaleci” olarak nitelendirdiği için Amazon şirketine 32 milyon euro para cezası verdiği belirtildi. CNIL, sistemin topladığı tüm veri ve çalışanlar için üretilen istatistiklerin 31 gün boyunca saklanmasını da “aşırı” buldu. Ayrıca Amazon’da çalışanların ve ziyaretçilerin depolardaki video gözetimi hakkında yeterince bilgilendirilmediği konusunda da uyarılarda bulundu.

Amazon’un Fransa’daki depolarında kullanılan sistem, çalışanların belirli iş adımları arasındaki kesintilerinin ne kadar uzun olduğunu kaydetmek için bir tarayıcı kullanıyor. Fransa hükümeti, çalışanların gizlilik haklarını korumak ve aşırı müdahaleci izleme sistemlerine karşı mücadele etmek adına bu cezanın verildiğini açıkladı. Bu olay, şirketlerin çalışanlarını izleme konusunda dikkatli olmaları gerekliliğini bir kez daha vurguladı. Bu tür sistemlerin yasalara uygunluğunun dikkatlice incelenmesi ve çalışanların gizlilik haklarının korunması önem arz etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL