Genel

Fotoğraflarla tarihe yolculuk

Bolu’nun 1893-1976 yılları arasında çekimi yapılan fotoğrafları arşivlerden toplanarak, kitap haline getirildi. Kitabın tanıtım toplantısında konuşan Bolu Valisi Erkan Kılıç, “İlk etapta 500 adet basıldı. Biz bu kitabı Türkiye’ye dağıtacağız” dedi …

Fotoğraflarla tarihe yolculuk

Bolu’nun 1893-1976 yılları arasında çekimi yapılan fotoğrafları arşivlerden toplanarak, kitap haline getirildi. Kitabın tanıtım toplantısında konuşan Bolu Valisi Erkan Kılıç, “İlk etapta 500 adet basıldı. Biz bu kitabı Türkiye’ye dağıtacağız” dedi.

Bolu Valiliği öncülüğünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonla 1893-1976 yılları arasında çekilen tarihi Bolu fotoğrafları “Tarihi Fotoğraflarla Bolu” isimli kitapta bir araya getirildi. Bolu’nun tarihinde yapılan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, ilçeler, eylemler, Atatürk’ün Bolu’ya gelişine dair fotoğrafları içerisinde barındıran kitap, yaklaşık 1 senelik çalışma neticesinde hazırlandı.

Kitabın tanıtım toplantısında konuşan Bolu Valisi Erkan Kılıç, böyle bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bolu’nun tarihini ortaya koymamız anlamında bunun gerekli olduğunu hepimiz biliyorduk. Bu çalışmayı da ortaya koyduk. Bu kitabı eline alanlar, Bolu’da tarihsel anlamda geçmişte hangi eserler vardı? Hangi tarihi yapılar vardı? Bolu’nun sosyal yaşantısı nasıldı? Turizm anlamında neler var? Bunları bu kitapla beraber kolayca görebilecekler. Kalıcı bir eser ortaya çıkmış oldu. Bolu için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Türkiye’ye dağıtacağız”

Kitabın yaklaşık 1 yıllık sürenin ardından hazırlandığını ifade eden Vali Kılıç, “İlk etapta 500 adet basıldı. Biz bu kitabı bütün Türkiye’ye dağıtacağız. Bolu’da uygun yerlere dağıtacağız. Bunun kalıcı bir şekilde kütüphanelerde olmasını da istiyoruz. Kurumlarda da olmasını istiyoruz. Oralara da kitabı göndereceğiz. İhtiyaç durumuna göre bunun tekrar bakımı yapılabilir. Şu anda zaten çalışmayla ilgili bütün bilgiler elimizde. İncelendiği zaman görülebilecek. Kitapta Bolu’ya özgü çok önemli fotoğraflar var. Biz bunların kaybolmasını istemiyorduk” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL