Dünya

Finlandiya’da Eşcinsel Adayın İkinci Tura Kalması Heyecan Yarattı

Finlandiya’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçiminde, halkın yüzde 71,5’i sandık başına gitmiştir. İlk turda hiçbir aday oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamamıştır. Bu durum, merkez sağ Ulusal Koalisyon Partisi’nden Alexander Stubb ve liberal..

Finlandiya’da Eşcinsel Adayın İkinci Tura Kalması Heyecan Yarattı

Finlandiya’da gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçiminde, halkın yüzde 71,5’i sandık başına gitmiştir. İlk turda hiçbir aday oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamamıştır. Bu durum, merkez sağ Ulusal Koalisyon Partisi’nden Alexander Stubb ve liberal Yeşiller Partisi üyesi Pekka Haavisto’nun ikinci tura kalmasına neden olmuştur. Stubb yüzde 27,2, Haavisto ise yüzde 25,8 oy oranına sahip olmuştur. Bu iki aday, ikinci tur için yarışacaklardır. Seçimlerin ikinci turu, 11 Şubat tarihinde yeniden gerçekleşecektir. Cumhurbaşkanı, Finlandiya’da art arda iki dönemden fazla seçilememektedir.

Stubb, ilk tur sonuçları açıklandıktan sonra ekibiyle birlikte elde edilen sonucun onları gönüllendirdiğini ifade etmiş ve ikinci turdaki rekabetin şimdi başladığını belirtmiştir. Diğer aday Haavisto ise ikinci tura kalamayan adayların seçmenlerine ulaşmaları gerektiğini ifade etmiştir. Alexander Stubb, daha önce başbakan, dışişleri bakanı ve Avrupa Parlamentosu üyesi olarak görev yapmıştır. Avrupa yanlısı olarak bilinen Stubb, 2017 yılında Finlandiya siyasetinden ayrılarak farklı görevler üstlenmiştir. Diğer aday olan Pekka Haavisto ise Yeşiller Birliği üyesi ve eski Birleşmiş Milletler diplomatıdır. Ayrıca daha önce başkanlığa iki kez aday olmuş ve 2019’dan 2023’e kadar Finlandiya dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır. Eğer seçilirse Finlandiya’nın ilk açık eşcinsel başkanı olacaktır.

Seçimin ikinci turu için Stubb ve Haavisto, 11 Şubat’ta tekrar yarışacaklardır ve kimin Finlandiya’nın yeni cumhurbaşkanı olacağı oylar sonucunda belirlenecektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL