Genel

Fikri ve sınai mülkiyet hakları bilincini artırmaya yönelik patent eğitimleri verildi

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın 2023 yılı teknik destek programı çerçevesinde desteklenen “Kastamonu’da Fikri, Sınai Mülkiyet Haklarının Farkındalığının Güçlendirilmesi ve Patentlerin Ticarileştirilmesi” projesinde iki günlük patent eğitimi …

Fikri ve sınai mülkiyet hakları bilincini artırmaya yönelik patent eğitimleri verildi

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın 2023 yılı teknik destek programı çerçevesinde desteklenen “Kastamonu’da Fikri, Sınai Mülkiyet Haklarının Farkındalığının Güçlendirilmesi ve Patentlerin Ticarileştirilmesi” projesinde iki günlük patent eğitimi gerçekleştirildi.

Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Patent Destek Ofisi Sorumlusu Öğretim Görevlisi Mehmet Fırat Olgun’un yürütücülüğünde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın 2023 yılı teknik destek programı çerçevesinde desteklenen “Kastamonu’da Fikri, Sınai Mülkiyet Haklarının Farkındalığının Güçlendirilmesi ve Patentlerin Ticarileştirilmesi” projesinde akademisyenlere, öğrencilere ve işletmelere yönelik 2 günlük patent eğitimi düzenlendi.

Kastamonu Teknokent’te düzenlenen Erdem Kaya Patent Ticarileştirme Müdürü ve Patent Vekili Nur Yağcı Alan tarafından verilen eğitimlerin ilk gününde, katılımcılara patent okur-yazarlığı ve patent veritabanları tarama konularında detaylı bilgiler sunuldu. Eğitimin ilk oturumunda telif hakkı, tasarım, marka ve patent hakları hakkında genel bir bilgilendirme yapıldı. Birinci günün ikinci oturumunda Türk Patent ve Marka Kurumu ile Espacenet veri tabanlarında patent araştırması yaparken dikkat edilmesi gereken noktalara vurgu yapıldı, ayrıca örnek bir vaka analizi gerçekleştirildi.

Eğitimin ikinci gününde ise katılımcılara patent profesyonelliğine giriş eğitimi verildi. Bu çerçevede, patent ihlali, üretim serbestliği, patent çürütme, patent yazım teknikleri ve patentlenebilirlik analizi gibi konular işlendi. Eğitim, örnek bir vaka analiziyle sonlandırıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL