Teknoloji

Elon Musk’ın Şirketi Neuralink, İlk Kez Bir İnsana Beyin Çipini Yerleştirdi

ABD merkezli nöroteknoloji şirketi Neuralink’in kurucusu olan Elon Musk, insan beynine başarıyla bir çip yerleştirilmesi hakkında müjdeli bir haber verdi. Şirket, insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefini taşıyan..

Elon Musk’ın Şirketi Neuralink, İlk Kez Bir İnsana Beyin Çipini Yerleştirdi

ABD merkezli nöroteknoloji şirketi Neuralink’in kurucusu olan Elon Musk, insan beynine başarıyla bir çip yerleştirilmesi hakkında müjdeli bir haber verdi. Şirket, insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefini taşıyan Neuralink projesini 2020 yılında hayvanlar üzerinde test etmişti. Bu proje, insanlara ve bilgisayarlara ultra yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirerek, beyin bozukluklarını tedavi etmeyi, insan beynini korumayı, gelişmesini ve sonunda insanları yapay zeka ile birleştirmeyi amaçlamaktadır.

Elon Musk, şirketin geliştirdiği beyin çiplerini insanlar üzerinde test edileceğini açıklamış ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından da gerekli izinlerin verilmesiyle birlikte insan denemelerine hazır olduklarını belirtmişti. Musk, bu konuda yaptığı bir paylaşımda, ilk defa bir insana Neuralink tarafından beyin çipinin başarıyla yerleştirildiğini duyurdu. Musk, iyileşme sürecinin olumlu olduğunu ve ilk sonuçların umut verici olduğunu belirtti. Neuralink’in ilk ürününün adının “Telepati” olduğunu söyleyen Musk, bu çipin düşünce yoluyla telefon veya bilgisayar gibi her türlü cihazı kontrol etme imkanı sağladığını belirtti. İlk kullanıcıların uzuvlarını kullanma yeteneğini kaybetmiş kişiler olacağını ve daha önce bu çiplerin maymunlar üzerinde test edildiğini de ekledi.

Neuralink, eylül ayında ilk insan denemeleri için işe alım kampanyası başlatarak, felçli insanlardan deney yapmak için gönüllü aradı. Ancak, şirketin lityum pili, implant tellerinin beyin içinde hareket etme olasılığı ve cihazın beyin dokusuna zarar vermeden güvenli bir şekilde çıkarılmasının zorluğu gibi bazı etik kaygıları ve endişeleri beraberinde getirdiği görülmekte. Buna rağmen, SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, Neuralink’in büyük hedefleri olduğunu ve çip cihazlarının obezite, otizm, depresyon ve şizofreni gibi durumları tedavi etmek için cerrahi olarak hızlı bir şekilde yerleştirilmesini kolaylaştıracağını iddia etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL