Teknoloji

Elon Musk’ın Neuralink Şirketinin Başarılı Denemeleri Çin’i Harekete Geçirdi

Elon Musk’ın Neuralink şirketinin insan beynine yerleştirilecek bir çip ile insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefi, 2020 yılında hayvanlar üzerinde denenmiş ve başarılı olmuştur. Bu proje, beyin bozukluklarını..

Elon Musk’ın Neuralink Şirketinin Başarılı Denemeleri Çin’i Harekete Geçirdi

Elon Musk’ın Neuralink şirketinin insan beynine yerleştirilecek bir çip ile insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefi, 2020 yılında hayvanlar üzerinde denenmiş ve başarılı olmuştur. Bu proje, beyin bozukluklarını tedavi etmeye, insan beynini korumaya, geliştirmeye ve sonunda insanları yapay zeka ile birleştirmeye yardımcı olacak. Elon Musk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ilk kez bir insana Neuralink tarafından implant yapıldığını ve sonuçların başarılı olduğunu açıklamıştır. Bu gelişme, Çin’i harekete geçirmiştir.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, yayınladığı belgede, 2025 yılına kadar keskin uç teknolojiler üzerine yoğunlaşmayı ve kullanımı kolay güvenli beyin çipi arayüz ürünleri geliştirmeyi amaçladıklarını belirtmiştir. Ayrıca Çinli araştırmacılar, kişinin iç kulağına yerleştirilen ve beyini bir bilgisayara bağlayan bir cihaz geliştirmiştir. Çin’in, bu alanlarda 2027 yılına kadar küresel bir lider olmayı umduğu da kaydedilmiştir.

Elon Musk’ın Neuralink projesi, engelli bireyler için büyük bir kolaylık sağlayabilecektir. Örneğin; engelli bireyler, Neuralink sayesinde klavyeye hiç dokunmadan, yalnızca düşünceleri ile yazı yazabileceklerdir. Musk’a göre, bu teknoloji insanların duyamayacağı frekanslardaki sesleri duyabilmelerini sağlayacak ve konuşmaya, dil bilmeye ihtiyaç olmayacağını iddia etmiştir. Bu gelişmeler, insanların yaşam kalitesini artırabilir ve iletişimde devrim yaratabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL