Düzce

Düzce’de Fırıncılara Yönelik Gıda Güvenliği Toplantısı Düzenlendi: Hijyen ve Denetimlerde Vurgulanan Konular

Düzce’de gıda güvenliği ve toplum sağlığının korunması amacıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürü Selçuk Yıldırım, teknik personel ve ekmek..

Düzce’de Fırıncılara Yönelik Gıda Güvenliği Toplantısı Düzenlendi: Hijyen ve Denetimlerde Vurgulanan Konular

Düzce’de gıda güvenliği ve toplum sağlığının korunması amacıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Düzce Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürü Selçuk Yıldırım, teknik personel ve ekmek fırını işletmecileri katıldı.

Toplantıda, gıda güvenliği konusunda işletmelerin yapması ve dikkat etmesi gereken kurallar ile hijyen konusunda sunum yapıldı. İl Müdürü Esra Uzun, ekmeğin toplumun en temel gıda maddesi olduğunu ve gıda mevzuatına uyum konusunda azami dikkat gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Uzun, sektör çalışanlarına büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hijyen ve bilgilendirme eğitimleri ve rutin denetimlerle gıda güvenilirliğinin sağlanmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Zabıta Müdürü Selçuk Yıldırım ise denetimlerin kayıt dışı işletmeleri tespit ederek kayıtlı işletmelerin korunmasını sağlamak amacıyla yapıldığını belirtti. Fırın sahipleri veya yetkilileri ile gerçekleştirilen bilgilendirme ve istişare toplantısında istenmeyen olayların bir daha yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar tekrar vurgulandı.

Toplantıda, tesis hijyeni, gıda hijyeni ve personel hijyeninin önemine dikkat çekilirken, denetimlerin artarak devam edeceği vurgulandı. Bu sayede, gıda güvenliğinin sağlanması ve toplum sağlığının korunması için tüm tarafların işbirliği içinde hareket etmesi gerektiği belirtildi. Gelecekte de benzer toplantıların düzenlenerek sektör çalışanlarının bilinçlendirilmesinin devam edeceği ifade edildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL