Düzce

Düzce Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi’nde Ünlü Şeflerin Eğitim Verdiği Workshop Heyecanı

DÜZCE – Düzce Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen ünlü şefleri ağırladı. Bu etkinlikte Düzce Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencileri, farklı kültürlerden yemekler öğrendi. Şefler, Mutfak Sanatları Merkezi’nde..

Düzce Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi’nde Ünlü Şeflerin Eğitim Verdiği Workshop Heyecanı

DÜZCE – Düzce Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen ünlü şefleri ağırladı. Bu etkinlikte Düzce Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencileri, farklı kültürlerden yemekler öğrendi. Şefler, Mutfak Sanatları Merkezi’nde sunulan lezzetlere hayran kaldı.

Düzce Belediyesi, şehrin gastronomi zenginliğinin en güzel yansıma noktalarından biri olan Mutfak Sanatları Merkezi’nde özel bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Kırıkkale’den Executive Chef Hüseyin Şipal, İstanbul Gedik Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Huriye Zafera ve birçok ilden gastronomi uzmanı şefler, kendi yöresel yemek reçetelerini Düzce Üniversitesi Gastronomi öğrencileri ile paylaştı.

Başkan Faruk Özlü, organizasyona ev sahipliği yaparken konuklara Gaziantep yöresine özel baklava ikram etti. Özlü, gastronominin kültürel devamlılık için önemine vurgu yaparak, değerli şeflere katılımları ve emekleri için teşekkür etti.

Etkinlikte eğitim veren konuklardan biri olan yemek editörü Hüseyin Şipay, Anadolu mutfağının tamamının harmanlanması ve birbirine geçişi için ekip arkadaşları ile kendi coğrafyalarından başka coğrafyalara yemekler taşıdıklarını ve unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin yaşatılması için çalıştıklarını açıkladı. Ayrıca Düzce’de de birçok mutfak kültürünün olduğunu belirterek, bu mutfakların hikayelerini ve sağlıklı mutfak anlayışını anlattıklarını söyledi.

İstanbul Gedik Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Öğr. Üyesi Huriye Zafera ise Düzce’deki Mutfak Sanatları Merkezi’nde güzel bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ve burada Türkiye’nin yedi bölgesinden yemekler yapılarak kültür paylaşımı yapıldığını belirtti. Ayrıca burada denedikleri lezzetlerin Türkiye çapında deneyimledikleri en güzel ikinci kahvaltı olduğunu söyledi.

Program sonunda Şipay, Başkan Faruk Özlü’ye memleketi olan Kırıkkale Yahşihan ilçesinin yöresel ürünlerinden oluşan bir sepet hediye etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL