Düzce

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Su Alt Yapısı Projesiyle İlgili Büyük Atılım

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, içme suyu ve alt yapı projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özlü, bu projeler sayesinde kayıp kaçağın önleneceğini ve tamir masraflarının ortadan kalkacağını belirtti. Düzce’de,..

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün Su Alt Yapısı Projesiyle İlgili Büyük Atılım

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, içme suyu ve alt yapı projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özlü, bu projeler sayesinde kayıp kaçağın önleneceğini ve tamir masraflarının ortadan kalkacağını belirtti. Düzce’de, 90’lı yıllarda yapılan ancak hiç dokunulmamış olan su alt yapı sistemi, DSİ ve İller Bankası’nın desteği ile artık bir sorun olmaktan çıkacak.

Başkan Özlü, Düzce’nin içme suyu alt yapısına son yatırımın 90’lı yıllarda yapıldığını ve bu yatırımın bugünkü nüfus artışını karşılamadığını ifade etti. Bu sebeple içme suyu şebekesinin eski olmasından dolayı kayıp kaçak oranının yüksek olduğunu ve bu durumun ciddi maliyetlere neden olduğunu açıkladı. Bu sorunun çözümü için 2 proje başlattıklarını söyledi.

Özlü’nün açıklamalarına göre, bu projelerin ilki, Düzce içme suyunun farklı kaynaklardan tedarik edilmesini içeriyor. Bu proje kapsamında, mevcut Uğur suyu, Bıçkı deresi ve Gürcü Asar Deresi gibi kaynaklardan su tedarik edilmesi planlanıyor. İkinci proje ise, İller Bankası eliyle gerçekleştirilecek ve 120 kilometrelik su alt yapı sistemini yenileyerek şebekeyi tamamen değiştirecek. Projelerin toplam maliyeti 45 milyon Euro olacak.

Özlü, bu projelerin tamamlanması durumunda faturalandırılan suyun miktarının artacağını, eski şebeke nedeniyle yapılan tamir bakım masraflarının ortadan kalkacağını ve gelirin artacağını ifade etti. Ayrıca, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarının da bu kredi ile yenileneceğini ve bu sayede çamurlu su ve basınç sorununun da ortadan kalkacağını belirtti. Bu kredinin ilk 5 yılı ödemesiz olacağını ve toplamda 30 yıl vadeli bir kredi olduğunu açıkladı. Bu proje için başvuruda bulundukları krediyi almayı başardıklarını ve bu kredinin diğer büyük şehirler tarafından da talep edildiğini, ancak Düzce’nin almayı başardığını söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL