Düzce

DÜTAGAM’ın Yeni Bilimsel Başarısı: Tarımsal Atıklarla Organik Gübre Üretimi Ve Verim Artışı

DÜZCE – Düzce Üniversitesi Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTAGAM) büyük bir bilimsel başarıya imza attı. Merkezde görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Faik Ceylan, tarımsal atıklar..

DÜTAGAM’ın Yeni Bilimsel Başarısı: Tarımsal Atıklarla Organik Gübre Üretimi Ve Verim Artışı

DÜZCE – Düzce Üniversitesi Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTAGAM) büyük bir bilimsel başarıya imza attı. Merkezde görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Faik Ceylan, tarımsal atıklar ve hayvansal gübrelerle elde ettiği organik kompostları, biber fideleri üzerinde deneyerek elde ettiği verileri dünyanın en iyi dergilerinden biri olan Scientific Reports’ta yayınladı.

Dr. Faik Ceylan, yaptığı açıklamada bölgede ortaya çıkan atıkları organik komposta dönüştürmek istediğini belirtti. Çalışmasında inek gübresi, tavuk gübresi, fındık yeşil kabuğu, fındık budama atıkları, sebze/meyve atıkları ve kuru yaprakların karıştırılmasıyla oluşturduğu karışımı 180 gün boyunca kompostlaştırdığını söyledi. Tarlada yetiştirdiği biberlere uyguladığı kompostların, kompost uygulanmayan ve yapay gübre uygulanan biberlere göre daha fazla verim elde ettiğini belirtti.

DÜTAGAM Müdürü Doç. Dr. Çağlar Akçay ise yaptıkları çalışmanın katı atıkların ve tarımsal atıkların geri dönüşümü ve bertaraf edilmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Merkezde yapılan çalışmaların bölgesel kalkınmaya ve tarımsal ekonomiye büyük fayda sağladığını belirtti. Ayrıca, organik kompost gübrelerin yapay kimyasal gübrelere alternatif olarak değerlendirilebileceğini ortaya koyan bir çalışma yapıldığını ifade etti. Son 6 ay içinde merkezde görevli akademisyenlerin Scientific Reports dergisinde 2 makale yayınlayarak büyük bir başarıya imza attığını belirtti. Bunlardan ilki tarımsal atıklardan tıbbi mantar üretimi üzerineyken bu yayının tarımsal atıklar ve organik gübreler üzerineydi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL