Teknoloji

Dünya’nın Etrafında Hızlı Bir Dolanış: Uluslararası Uzay İstasyonunu Gözlemlemenin Püf Noktaları

Uluslararası Uzay İstasyonu, saatte 28 bin kilometrelik hızla Dünya’nın etrafında dolaşmaktadır. Bu hız nedeniyle istasyon, çıplak gözle görülebilir. Fakat bu izleme için doğru zamanda ve doğru yerde olmak çok önemlidir…

Dünya’nın Etrafında Hızlı Bir Dolanış: Uluslararası Uzay İstasyonunu Gözlemlemenin Püf Noktaları

Uluslararası Uzay İstasyonu, saatte 28 bin kilometrelik hızla Dünya’nın etrafında dolaşmaktadır. Bu hız nedeniyle istasyon, çıplak gözle görülebilir. Fakat bu izleme için doğru zamanda ve doğru yerde olmak çok önemlidir. İstasyon, bir günde yaklaşık 16 kez Dünya’yı dolaşır ve Güneş’ten gelen ışığı yansıtır. Ancak yansıma, istasyonun gündüz görünür olmasını sağlayacak kadar parlak değildir, bu nedenle izleme genellikle gece saatlerinde yapılır. İstasyonun bölgenizden ne zaman geçeceğini öğrenmek için birkaç yöntem vardır.

Birinci yöntem, NASA’nın izleme sitesinden yararlanmaktır. Site, uzay istasyonunun harita üzerinden konumunu gösterebilmektedir. İkinci yöntem ise, gök cisimlerini takip eden bir siteden faydalanmaktır. Bu siteye konum izni verildiği takdirde, istasyonun ve Starlink uydularının geçiş saatlerini ve güzergahlarını gösterebilmektedir. Konum izni vermek istemiyorsanız, kendi konumunuzu girebilir ve uyduların geçiş güzergahlarını görebilirsiniz. Eğer istasyon ve diğer uyduları izlemek için doğru yönde bakmanız gerektiğini bilmiyorsanız, sokak görünümüne geçerek uyduların geçiş güzergahlarını canlı olarak görebilirsiniz.

Bu yöntemlerle Uluslararası Uzay İstasyonunu izleyebilirsiniz ve ayrıca “Uluslararası Uzay İstasyonu çıplak gözle nasıl görülür?” isimli videomuzu izleyerek bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL