Manşet Zonguldak

Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde Dr. Sevilen Köktürk’ten Çarpıcı Açıklama: Sigarayı Bırakma Poliklinikleri Önemli Rol Oynuyor!

Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevilen Köktürk, sigaranın zararlarına dikkat çeken bir açıklama yaptı. Dr. Köktürk, her yıl 9 Şubat tarihinde..

Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde Dr. Sevilen Köktürk’ten Çarpıcı Açıklama: Sigarayı Bırakma Poliklinikleri Önemli Rol Oynuyor!

Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevilen Köktürk, sigaranın zararlarına dikkat çeken bir açıklama yaptı. Dr. Köktürk, her yıl 9 Şubat tarihinde Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nün kutlandığını belirterek, bu günün amacının tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak olduğunu vurguladı. Sigaranın kanser, kalp ve solunum yolu hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açtığına dikkat çeken Dr. Köktürk, dünya genelinde her yıl 6 milyon kişinin sigara kaynaklı nedenlerden öldüğünü ve bu ölümlerin 600 bininin pasif içicilikten kaynaklandığını belirtti.

Sigarayı bırakmada “Sigarayı Bırakma Polikliniği” etkinliğinin önemine değinen Dr. Köktürk, bu polikliniklere başvuran kişilerin sigarayı bırakma oranının, kendi kendine bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksek olduğuna dikkat çekti. İlimizde sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi, Çaycuma Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan Sigara Bırakma Polikliniklerine ücretsiz olarak başvurabileceğini belirtti. Dr. Köktürk, sigara bırakmak isteyen vatandaşları Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı aramaya ve sağlıklı bir yaşam için adım atmaya davet etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL