Düzce

DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜNDE UZMANLARDAN UYARI: SİGARA HAYATLARI TEHDİT EDİYOR!

DÜZCE(İHA) – Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Kaya, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Gününde sigaranın sağlık sorunlarını arttırdığını ve dünya genelinde 7 milyon..

DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜNDE UZMANLARDAN UYARI: SİGARA HAYATLARI TEHDİT EDİYOR!

DÜZCE(İHA) – Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Kaya, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Gününde sigaranın sağlık sorunlarını arttırdığını ve dünya genelinde 7 milyon kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Dr. Kaya, Türkiye’de her yıl 100 bin kişinin sigara nedeniyle öldüğünü ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sigaranın tüm kanserlerin yüzde 22’sinden sorumlu olduğunu belirtti. Sigaraya bağımlılığın yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Sigaranın öldürücü 3 hastalığın nedenleri arasında yer aldığını vurgulayan Dr. Kaya, akciğer kanseri, kalp hastalığı ve kronik akciğer hastalığının sigara tüketimiyle ilişkili olduğunu ifade etti. Ayrıca, sigara kullanımının diğer kanser türlerini de tetiklediğini ve akciğer kanserinin Türkiye’de yüksek oranda görüldüğünü belirtti.

Dr. Kaya, sigara içen annelerin çocuklarında da olumsuz etkilere yol açtığını ve ev içinde sigara içmenin çocuklar üzerindeki zararlarını da sıraladı. Ayrıca, sigaranın zararlı maddelerle dolu olduğunu ve sigarayı bırakmak isteyenlere destek biriminin bulunduğunu hatırlattı.

Ekonomik kayıplar konusuna da değinen Dr. Kaya, Düzce merkezinde günlük 1 milyon 500 bin liralık bir sigara harcaması yapıldığını ve yıllık ekonomik kaybın 500 milyon lirayı aştığını belirtti. Son olarak, sigaranın zararlarının her yönüyle düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL