Düzce

Çocuk Sağlığı Uzmanı: Kış Aylarında Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat Çekiyor

DÜZCE(İHA) – Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mukaddes Kılıç Sağlam, kış aylarında öksürük, ateş, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çekti. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Dr…

Çocuk Sağlığı Uzmanı: Kış Aylarında Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat Çekiyor

DÜZCE(İHA) – Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mukaddes Kılıç Sağlam, kış aylarında öksürük, ateş, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çekti. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Dr. Mukaddes Kılıç Sağlam, son günlerde artan hasta sayısının, bilinmeyen bir salgına işaret etmediğini belirtti.

Dr. Sağlam, artan vaka sayısının çoklu virüs enfeksiyonlarından kaynaklandığını ve grip, RSV, COVID-19 ve rhinovirüs gibi virüslerin aynı anda karşılaşmasıyla birlikte ciddi artış gözlemlendiğini ifade etti. Bu durumu, özellikle pandemide maske kullanımının azalması ve hijyenin atlanması olarak açıkladı.

Öksürük, ateş gibi şikayetlerin uzun süre devam edebileceğini belirten Dr. Sağlam, enfeksiyonların birbirini takip etmesi durumunda hastalığın seyrinin uzayabileceğini ve bu yüzden şikayetlerin tekrar başlayabileceğini söyledi. Sağlam, bu süreçte çocukların dengeli beslenmesi, düzenli uyumasının önemine vurgu yaptı ve hastalık sürecinde okul ve kreşe bulaştırıcı oldukları süreçte gitmemeleri gerektiğini belirtti.

Sonuç olarak, Dr. Sağlam, solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın en iyi yolunun, kalabalık ortamlardan uzak durmak, el yıkamaya özen göstermek ve dengeli beslenmeyle düzenli uyku olduğunu ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL