Dünya

Çin’de 7.1 Büyüklüğündeki Depremde Sarsılmayan Doktorlar: Ameliyata Devam Ettiler

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Wushi ilçesinde 7.1 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, Sincan Alar Hastanesi’nde ameliyat sırasında yakalanan doktorların cesaret dolu hareketine sahne oldu. Beyin cerrahı An Shufang, deprem sırasında ameliyat..

Çin’de 7.1 Büyüklüğündeki Depremde Sarsılmayan Doktorlar: Ameliyata Devam Ettiler

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin Wushi ilçesinde 7.1 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, Sincan Alar Hastanesi’nde ameliyat sırasında yakalanan doktorların cesaret dolu hareketine sahne oldu. Beyin cerrahı An Shufang, deprem sırasında ameliyat yaparken ameliyata devam ettiğini belirtti. Durumu kritik olan bir hastaya kraniotomi yaptıklarını söyleyen Shufang, depremin sarsıntısına rağmen ameliyatlarını başarıyla tamamladıklarını belirtti. Ameliyathanede bulunan güvenlik kamerası, deprem anını anbean kaydetmeyi başardı.

Çin Deprem Ağları Merkezi’ne göre, Wushi ilçesinde yerin 22 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan ve Özbekistan gibi ülkelerde de hissedildi. Deprem sonrasında 70 artçı sarsıntı yaşandığı ve en şiddetli sarsıntının 5.3 büyüklüğünde olduğu açıklandı. Çin’de 3 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin yaralandığı bilgisi de deprem sonrasında gelen bilgiler arasındaydı. Kırgızistan’da ise can kaybı yaşanmazken 44 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bu olay, doktorların profesyonel ve cesur davranışıyla büyük takdir topladı. İnsan hayatını ön planda tutarak, deprem anında dahi hastalarına gereken bakımı yapma cesareti göstermeleri, doktorların mesleki özverisini bir kez daha göstermiş oldu. Bu çarpıcı olay, insanlık ve dayanışma ruhunun deprem gibi doğal afetler karşısında bile neler başarabileceğini göstermesi bakımından kayda değerdir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL