Karabük

Bostanbükü Köyü, Türkiye’nin En Kalabalık Köyü Unvanını Geri Aldı: İşte Detaylar!

TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en kalabalık köyü unvanını geri alan Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Bostanbükü Köyü, 6 bin 64 kişilik nüfusuyla dikkat çekiyor. 2021 yılında birinciliği kaybeden köy, tekrar zirveye..

Bostanbükü Köyü, Türkiye’nin En Kalabalık Köyü Unvanını Geri Aldı: İşte Detaylar!

TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en kalabalık köyü unvanını geri alan Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Bostanbükü Köyü, 6 bin 64 kişilik nüfusuyla dikkat çekiyor. 2021 yılında birinciliği kaybeden köy, tekrar zirveye yerleşirken, sanayi sitesi ve ünlü tekstil firmalarına ev sahipliği yapıyor. Köy muhtarı Osman Alkan, beldede sürekli nüfus artışı olduğunu belirtti.

Alkan, köyde ilkokul, sağlık ocağı, düğün salonu, 2 KYK yurdu ve tekstil atölyeleri ile zincir marketlerin bulunduğunu söyledi. Köyün asıl geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu ve profesyonel seracılığın devam ettiğini belirtti. Ayrıca, köyde 4 bin öğrencinin kaldığı 2 KYK yurdu olduğunu ve bu öğrencilerle beraber köy nüfusunun 10 bini geçtiğini ifade etti.

Bostanbükü Köyü’nün, Karabük, Safranbolu ve üniversiteye yakınlığı sayesinde sürekli göç alan bir cazibe merkezi olduğunu ve köyde yaşayan nüfusun 10 bini geçtiğini belirtti. Alkan, “TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en kalabalık köyüyüz. Köyümüz 2 KYK yurdu ve tekstil atölyeleriyle belde olabilecek bir kapasiteye sahip” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL