Dünya

BM: Dünyanın Gözü Önünde Gazze’de İnsanlar Ölmeye Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler’in verdiği bilgiye göre, İsrail’in Gazze Şeridi’nde uyguladığı abluka nedeniyle insanların açlık ve susuzlukla baş başa kaldığı ve bu durumun da ölümlere sebep olduğu ifade edildi. Gazze Şeridi’ne yapılan..

BM: Dünyanın Gözü Önünde Gazze’de İnsanlar Ölmeye Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler’in verdiği bilgiye göre, İsrail’in Gazze Şeridi’nde uyguladığı abluka nedeniyle insanların açlık ve susuzlukla baş başa kaldığı ve bu durumun da ölümlere sebep olduğu ifade edildi. Gazze Şeridi’ne yapılan yoğun hava, kara ve deniz saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. Bu saldırılarda en az 12 bin çocuk, 8 bin 190 kadın ve toplamda 27 bin 238 Filistinli hayatını kaybetti, 66 binden fazla kişi de yaralandı. Ayrıca, enkaz altında kalan binlerce insan olduğu belirtilirken, sivil altyapı ve halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarının da hedef alındığı bildirildi.

Özellikle Birleşmiş Milletler ve UNRWA, İsrail’in ablukası altındaki Gazze’de yaşanan insani krize dikkat çekti. UNRWA’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “Gazze’de eşi benzeri görülmemiş bir felaket yaşanıyor” ifadesine yer verildi. Ayrıca, “İnsanlar dünyanın gözü önünde ölüyor” ifadesi kullanılarak bu felaketin boyutlarına dikkat çekildi. 2 milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze’de insani ihtiyaçların arttığı ve 16 bağışçı ülkenin UNRWA’ya finansal destek vermekten vazgeçmesiyle bu krizin derinleştiği belirtildi. UNRWA’nın Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin uyarısına göre, finansal destek kesilmeye devam ederse Gazze’de çalışmalarını durdurmak zorunda kalacaklarını belirtti. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre, Gazze’de 2,2 milyon kişi kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya. Bu nedenle Birleşmiş Milletler ve UNRWA, uluslararası toplumun Gazze’deki duruma acil müdahale etmesi çağrısında bulunuyor. Bu felaketin sonlandırılabilmesi için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerekiyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL