Teknoloji

Bilim İnsanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Robotik Cerrahi Kolu İle İlginç Deneyler Yapacak!

Bilim insanları tarafından geliştirilen robotik cerrahi kol, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapay insan eti kesecek. Mikro yer çekimi ortamında insan etini kesme yeteneğini test etmek için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) bir..

Bilim İnsanları, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Robotik Cerrahi Kolu İle İlginç Deneyler Yapacak!

Bilim insanları tarafından geliştirilen robotik cerrahi kol, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapay insan eti kesecek. Mikro yer çekimi ortamında insan etini kesme yeteneğini test etmek için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) bir cerrahi robot fırlatıldı. Robot cerrah, salı günü SpaceX’in Falcon 9 roketiyle fırlatılan Ticari İkmal Misyonu’nun bir parçası olan fırlatılan Cygnus isimli kapsülde bulunuyor. Bu kapsül, 3 tondan fazla malzeme taşıyor ve doktorların ameliyatları uzaktan gerçekleştirmesine olanak tanıyan iki kiloluk küçük bir robot olan MIRA’yı içeriyor. MIRA, uzay istasyonunda mikrodalga fırın boyutunda bir deney dolabında çalışacak ve gerilmiş lastik bantları kesme (insan dokusuna alternatif) ve ameliyatta kullanılanları simüle eden faaliyetler gerçekleştirmek için görev yapacak.
Tıbbi girişim Virtual Incision tarafından geliştirilen MIRA, ilk ameliyatını Ağustos 2021’de gerçekleştirmişti ve şimdi mekanik cerrah, test edileceği alçak Dünya yörüngesine gidiyor. Robot cerrah, makas gibi aletleri tutabilen, kontrol edilebilir iki kola sahip. Ancak kollar kendi başına çalışamıyor ve gerçek hayattaki bir insan cerrahın yardımıyla görev yapmakta. Şirket, mekanik robot doktorun prosedürleri kendi başına gerçekleştirebilmesini sağlayacak şekilde daha otonom hale getirilmesi üzerinde çalışıyor.
Uluslararası Uzay İstasyonu’nda insan etini kesmeye hazır bir robot bulunması, astronotların uzun süreli görevlere çıkabileceği uzay uçuşlarının geleceği için yararlı olabilir. Robotoğu ameliyatlar yapabilmesi, astronotların Ay’a veya Mars’a daha uzun süreli görevlere çıkabileceği uzay uçuşlarının geleceği için yararlıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL