Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BELEDİYE MECLİSİ CAMİ YERİNİ REDDETTİ, SIRADA HUKUK MÜCADELESİ VAR

Çevre, Şehircilik ve İklim

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Kdz. Ereğli sahilinde bulunan Amfi Tiyatro ve çevresine cami yapmak için el koymasının ardından Bakanlıktan gelen imar değişikliği talebi Kdz. Ereğli Belediye Meclisi’nde CHP’li Meclis üyelerinin oylarıyla, oy çokluğuyla reddedildi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, o bölgeye cami yapılması durumunda, Hamsi Festivali, Büyük Festival, Sünnet Şöleni, okul mezuniyet törenleri, yüzme yarışmaları, Bıcırık Şenliği ve diğer etkinliklerin yapılamayacağını belirterek; “Ereğli’nin elinden bunları almayın. Bu kararı reddediyoruz. Sırada hukuk mücadelesi ve halk mücadelesi var” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Ocak ayı ikinci oturumunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Ereğli sahilinde bulunan ve Belediye tarafından daha önce inşa edilmiş Amfi Tiyatro’yu kaldırarak yerine cami yapılmasına ilişkin imar değişikliği talebi oylandı. Karar, CHP’li Meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla reddedildi. Meclis’te sayıları azınlıkta olan AK Parti’li meclis üyeleri ise cami yapımına “evet” oyu verdiler. Başkan Halil Posbıyık, “Sırada hukuk mücadelesi ve halk mücadelesi var” dedi.

Kdz. Ereğli’ye cami yapılmasına karşı olmadıklarını belirten Başkan Posbıyık,  bakanlığa cami için 7 yer önerdiklerini ifade ederek şunları söyledi:

Dolayısıyla festivallerinizi de elinizden alıyorlar. Bu mücadeleyi bırakmayacağız. Hukuksal mücadele vereceğiz. Peşinden Ereğli halkını ayağa kaldıracağım, direnişler başlayacak. Hiç kimse gelmezse tek başıma ben direneceğim.

Siz ne yaptınız Ereğli’ye, para mı harcadınız. Ereğli halkının vergileriyle yaptım ben burayı. Siz önce Hükümet konağını yapın. Emniyete bina yapın. Ereğli’nin trafiğini rahatlatmak için çevre yolunu yapın. Siz ne yaptınız da Ereğli’ye burayı elimizden alıyorsunuz.”

MECLİS ÜYELERİ GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADILAR

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, daha sonra meclis üyelerine söz verdi. CHP Grup Sözcüsü Tayyar Mendeş, “Biz Ereğli’ye prestij camisinin yapılmasına karşı değiliz. Yerine karşıyız. Ereğli sahili kentin nefes alma alanıdır. Amfi Tiyatro’nun olduğu yer Ereğli sahilinin kalbidir. Bakanlık, kalbinizi söküp çıkartıyorum diyor. Ereğli halkı kalbinin sökülüp çıkarılmasına karşıdır. 7 yer önerdik, seçin önerdiğimiz yerlerden birini, biz de yardım edelim, destek olalım” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP Meclis Üyesi Haluk Okur da bakanlığın imar değişikliği talebine karşı olduğunu belirterek, “Ereğli halkı Ereğli’yle ilgili kararı kendisi vermelidir. Ankara’dan, başka bir yerden dikteyle bir karar verilemez” diye konuştu.

CHP Meclis Üyesi Sertan Kuzu Ereğli’nin öncelikli sorunları bulunduğunu anlatarak; “AK Parti meclis üyesi arkadaşlarımız 3 yıldır Ereğli’nin sorunları için bir tane önerge vermedi. Bizim önceliğimiz Ereğli’nin sorunları. Cami önceliğimiz değil” dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Kumaş ise yaptığı açıklamada, “Silüet konusu tartışılabilir. Bakanlıkla konuşulabilir. Sahile gelen insanların bir çoğu camiye gidiyordur ya da gitmiyordur. Bu önemli değil. Sembolik bir cami olmasının, sahille bütünleşmesinin bir zararı yok, yürüyüş aksını etkileyeceğini düşünmüyorum” dedi.

 

AK Parti Meclis Üyesi Kürşat Yağız yapıcı olmaya çalıştıklarını belirterek; “Ben kimsenin talimatıyla görev yapmadım. Hep yapıcı olmaya çalıştım. Caminin yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

AK Parti Meclis Üyesi Zafer Hüseyin Durmaz da “Bu karar bütün Ereğli halkını ilgilendiriyor. Bu konuda bir referandum yapılmalıdır” görüşünü belirtti.

REDDEDİLDİ

Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Bakanlığın imar değişikliği talebi AK Parti grubunun ‘evet’ oylarına karşı CHP grubunun ‘hayır’ oylarıyla oy çokluğuyla reddedildi. Başkan Posbıyık, “Şimdi sırada hukuk mücadelesi ve halk mücadelesi var” dedi.