Karabük

Başkan Köse Safranbolu’nun UNESCO’ya alınışının 29. yılını kutladı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasının 29. yılıdolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Köse, mesajında, huzurlu ve güvenli yaşamın dünya üzerinde bulunan birçok kentte nadir bir özellik olduğunu …

Başkan Köse Safranbolu’nun UNESCO’ya alınışının 29. yılını kutladı

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasının 29. yılıdolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Köse, mesajında, huzurlu ve güvenli yaşamın dünya üzerinde bulunan birçok kentte nadir bir özellik olduğunu belirtti. Bunun kendileri için gurur kaynağı olduğunu ifade eden Köse, “Yaşadığın kentin herhangi bir köşesinde durup soluklanırken kuş sesleri duyuyorsanız, pazara gittiğinizde domatesin, fasulyenin en lezzetlisini buluyorsanız, kafanızı hangi köşeye çevirseniz tarihin farklı yıllarına açılan bir pencere görüyorsanız, son baharda bile mora bulanmış bir tarlada çiçek topluyorsanız çok şanslınız çünkü siz Safranbolu’dasınız. Atalardan miras tarihi ve kültürüyle iç içe yaşarken, kentin coğrafyasıyla uyum sağlayan Dünya Miras Kenti Safranbolu sizi tüm güzellikleriyle kucaklıyor demektir” dedi.

17 Aralık 1994’den bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu’nun 29. yılı kutşamaşarının Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından gerçekleştirilecek konferans ile başlayacağını aktaran Köse, “Kültürel Miras Derneği tarafından hazırlanan Safranbolu’da ’Zaman, Mekan ve İnsan’ konulu sergi, Dilek Alp’in moderatörlüğünde Prof. Dr. Ruşen Keleş ve Prof. Dr. Özlem Karakul’dan ’UNESCO’ konulu panel ve Grup 3 Hisar’ın eşsiz konseri ile iki gün boyunca kutlanacak” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL