Ekonomi Manşet

Bakan Mehmet Fatih Kacır’dan KOSGEB Açıklaması: Destekleri Yüzde 100 Arttırıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda üretim yapan firmalara sundukları destekleri artıracaklarını açıkladı. Bakan Kacır, KOSGEB İcra Komitesi’ni toplayarak destek miktarlarını en az yüzde 100..

Bakan Mehmet Fatih Kacır’dan KOSGEB Açıklaması: Destekleri Yüzde 100 Arttırıyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin kalkınma hedefleri doğrultusunda üretim yapan firmalara sundukları destekleri artıracaklarını açıkladı. Bakan Kacır, KOSGEB İcra Komitesi’ni toplayarak destek miktarlarını en az yüzde 100 artırmayı amaçladıklarını belirtti. Bakan Kacır, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen Bursa İş Dünyası ile İstişare Toplantısı’nda Bursalı iş insanlarıyla bir araya geldi. Bakan Kacır konuşmasında, Türkiye genelinde büyük sanayi havzaları oluşturacaklarını ve Bursa’nın Türkiye ekonomisinin lokomotif şehirleri arasında olduğunu vurguladı. Bakan Kacır ayrıca, Bursa’da mevcut sanayi alanlarını büyütmeyi ve kenti depreme hazırlayacak bölgeleri oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.

İmalatçı firmalar için en önemli destek mekanizmalarından biri olan KOSGEB’de limitlerin artırılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Kacır, destek miktarlarını en az yüzde 100 artırmayı amaçladıklarını ifade etti. Ayrıca dijital ve yeşil dönüşüme teşvik uygulamalarındaki kapsamlı reformla birlikte çok güçlü destek vereceklerini söyledi. Bakan Kacır ayrıca, firmaların yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm merkezi ilan edileceğini ve bu konuda 5 yıllık yol haritalarının olacağını belirtti.

Türkiye’de bölgesel kalkınma atılımına ihtiyaç olduğunu dile getiren Bakan Kacır, kalkınma ajanslarının daha fazla görev ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğine inandıklarını kaydetti. Yatırım teşvik uygulamalarında kapsamlı dönüşüme hazırlandıklarını ve Bölgesel Kalkınma Hamlesi Programı’nı getireceklerini dile getiren Bakan Kacır, bu programın Türkiye’nin yıllık 7 milyar dolarlık cari açığını kapatma etkisi oluşturacağını öngördüklerini belirtti. Geçen sene 750’ye yakın başvurudan 180’ine destek verdiklerini ve bu projelerin hayata geçtiğinde Türkiye’nin yıllık 7 milyar dolarlık cari açığını kapatma etkisi oluşturacağını öngördüklerini konuşmasında ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL