Dünya

Bakan Fidan, Rus Mevkidaşı Lavrov İle Türkiye-Rusya İlişkilerini Gözden Geçirdi

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rus mevkidaşı Lavrov’la bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirdi. Bu görüşmelerde Gazze meselesi de ele alındı. Dışişleri Bakanlığı’nın X sosyal medya hesabından..

Bakan Fidan, Rus Mevkidaşı Lavrov İle Türkiye-Rusya İlişkilerini Gözden Geçirdi

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rus mevkidaşı Lavrov’la bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirdi. Bu görüşmelerde Gazze meselesi de ele alındı. Dışişleri Bakanlığı’nın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD’nin New York kentinde görüştü. Bu görüşme, BM Güvenlik Konseyi’nin 23 Ocak’ta New York’ta düzenleyeceği Filistin konulu toplantı öncesinde gerçekleşti. Görüşmeye ilişkin bir fotoğraf da paylaşıldı.

Bakan Fidan’ın New York temasları, Gazze’ye yönelik saldırıların sona erdirilmesi çabaları kapsamında gerçekleştiriliyor. Bakan Fidan, BM Güvenlik Konseyi’nin toplantısına katılacak ve bu toplantı öncesinde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la bir araya geldi. Bu görüşme sırasında Türkiye-Rusya ilişkileri ve Gazze’deki durum ele alındı. Fidan, henüz ikili görüşmelerine devam ediyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı, Rusya görüşmesi öncesinde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile de bir araya geldi. Bu görüşmede, Gazze’deki durum, ateşkes, insani yardımların artırılması ve kalıcı barış için iki devletli çözüm konuları ele alındı. Bakan Fidan’ın bu görüşmeler kapsamında ABD ve Rusya ile gerçekleştirdiği temaslardan sonra Gazze’deki insani yardımları artırmayı ve kalıcı barışı desteklemeyi hedeflediği belirtildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL