Dünya

Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Seçimine 7 Aday Katılacak, 6,5 Milyon Seçmene Seslenilecek!

Azerbaycan’da cumhurbaşkanı seçimi 7 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Seçimde toplam 7 aday yarışacak. Adaylar arasında mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bulunmaktadır. 6,5 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimde, yaklaşık 6,5 milyon seçmen oy..

Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Seçimine 7 Aday Katılacak, 6,5 Milyon Seçmene Seslenilecek!

Azerbaycan’da cumhurbaşkanı seçimi 7 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Seçimde toplam 7 aday yarışacak. Adaylar arasında mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bulunmaktadır.
6,5 milyon seçmenin oy kullanacağı seçimde, yaklaşık 6,5 milyon seçmen oy kullanacak. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları için 37 ülkede 49 sandık kuruldu. Yaklaşık 85 bin kişi, seçimde gözlemci olmak için kayıt yaptırdı ve 49 uluslararası kuruluş ve 70 ülkeyi temsilen 800 kişi de seçimleri izlemek için akredite oldu.
Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı bölgelerde de sandıklar kuruldu. Böylece 30 yıl aradan sonra ilk kez Azerbaycan’ın tüm topraklarında cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Aliyev dahil 7 aday yarışacak. Seçimde Yeni Azerbaycan Partisince (YAP) aday gösterilen Cumhurbaşkanı Aliyev’in yanı sıra Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev, Büyük Kuruluş Partisi Genel Başkanı Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev ile bağımsız adaylar Zahid Oruç ve Fuat Aliyev yarışacak.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, erken cumhurbaşkanı seçiminin 7 Şubat’ta yapılmasına ilişkin karar almıştı ve son seçim, 11 Nisan 2018’de düzenlenmişti. Aliyev’in imzaladığı kararnameyle cumhurbaşkanı seçimi öne alınmıştı. Dünya genelinden 63 uluslararası medya kuruluşu, Azerbaycan seçimlerini izlemek üzere ülkeye gelecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL