Teknoloji

Artık Bilinçlenme Zamanı: Akıllı Telefon Kullanımının Fiziksel Etkileri

Uzmanlar, insanların akıllı telefon kullanımından dolayı acı çektiğini sıklıkla dile getiriyor. Akıllı telefon kullanımının zihinsel sağlık üzerindeki zararları çokça tartışılırken, fiziksel etkileri de önemli olabiliyor. 2011 ile 2019 yılları arasında..

Artık Bilinçlenme Zamanı: Akıllı Telefon Kullanımının Fiziksel Etkileri

Uzmanlar, insanların akıllı telefon kullanımından dolayı acı çektiğini sıklıkla dile getiriyor. Akıllı telefon kullanımının zihinsel sağlık üzerindeki zararları çokça tartışılırken, fiziksel etkileri de önemli olabiliyor. 2011 ile 2019 yılları arasında cep telefonu kullanımına bağlı el ve bilek yaralanmalarının neredeyse iki katına çıkarak yılda yaklaşık 7,300’e ulaştığı tahmin edilmekte. Belirtilen yıllar arasında, akıllı telefon kullanıcılarının oranının %39’dan %58’e çıktığı saptanmıştır. Baş ağrısı, vertigo ve ataksi şikayetlerinin arttığı ve ekstremite rahatsızlıklarının görülmesinin artış gösterdiği belirtilmektedir.

Bununla birlikte, sürekli olarak ekrandaki mavi ışığa maruz kaldıkça göz yorgunluğu da artmaktadır. Sorunların çoğunun, insanların vücutlarını uzun süre düzgün olmayan pozisyonlarda tutmasından kaynaklandığı belirtilmekte. Bu durum, boyun kaslarındaki aşırı gerilme ile bel ağrılarına neden olabilmektedir. Bu sürekli bozuk duruşlar ile telefon kullanımı, kişilerin kaslarının gerginleşmesine ve sinirleri zorlamasına neden olur. Ulnar sinir gerilmesi, el parmaklarına uyuşukluk verebilir. Telefon kullanırken iyi bir tutuş pozisyonunu korumak, tendinitin iltihabını ve kırıklarını engellemektedir.

Yapabileceğimiz en iyi şey, davranışlarını değiştirebilmeleri için insanlara riskleri anlatmaktır. 2023 hastane veri araştırmasına göre, düşmeler cep telefonuyla ilişkili yaralanmaların neredeyse üçte birini oluşturmaktadır. Ayrıca, telefon kullanırken yürümek boyuna ve sırt ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle, yürürken telefon kullanmamak, risk oranını azaltabilir.

İnsanların akıllı telefon kullanımının fiziksel etkilerinden kaçınmak için atabileceği birçok adım var. Aynı pozisyonda çok uzun süre kalmaktan kaçınmak için dirseklerinizin ne kadar büküldüğüne dikkat etmek ve dinlenme molaları vermek çok önemli. Ayrıca mesaj yazmak yerine sesten metne dönüştürme özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Telefonu göz hizasına yükselterek boynu rahat hissedebilirsiniz. Son olarak, telefonları ve diğer cihazları yükseltmek için stand kullanabilirsiniz. Böylece vücudunuzun doğal duruşunu koruyabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL