Dünya

Arnavutluk Anayasa Mahkemesi, Arnavutluk ve İtalya Arasında Göçmen Anlaşmasını Onayladı

Arnavutluk ile İtalya arasında imzalanan göçmen anlaşması Arnavutluk Anayasa Mahkemesi tarafından onaylandı. İtalyan hükümeti, Arnavutluk’un kuzeyinde iki göçmen merkezi inşa edecek. Anlaşma çerçevesinde Akdeniz’de İtalyan gemileri tarafından kurtarılan göçmenler, Arnavutluk’taki..

Arnavutluk Anayasa Mahkemesi, Arnavutluk ve İtalya Arasında Göçmen Anlaşmasını Onayladı

Arnavutluk ile İtalya arasında imzalanan göçmen anlaşması Arnavutluk Anayasa Mahkemesi tarafından onaylandı. İtalyan hükümeti, Arnavutluk’un kuzeyinde iki göçmen merkezi inşa edecek. Anlaşma çerçevesinde Akdeniz’de İtalyan gemileri tarafından kurtarılan göçmenler, Arnavutluk’taki merkezlere götürülerek burada tutulacak ve iltica başvuruları işleme konulacak. Geçtiğimiz yıl kasımda iki ülke liderleri tarafından imzalanan anlaşma, Arnavutluk’ta muhalefet tarafından eleştirilmişti.

Muhalefete göre bu anlaşma anayasa ve uluslararası hukuka aykırıydı. Demokrat Parti’den bir grup milletvekili, anlaşmanın meclise gelmeden önce durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Ancak Pazartesi günü Arnavutluk Anayasa Mahkemesi, anlaşmanın Arnavutluk Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünü ihlal etmediğine ve göçmen anlaşmasının uygulanacağı iki merkezde Arnavutluk yasalarına ilave olarak İtalyan yasalarının uygulanacağına hükmetti.

Anlaşmanın onaylanması için Arnavutluk Parlamentosu’ndan da onay alması gerekiyor. Bununla birlikte, Sosyalist Parti’nin parlamentoda çoğunluğa sahip olduğu için anlaşmanın kabul edilmesinde sorun yaşanması beklenmiyor. İtalya’da ise anlaşma parlamentonun alt kanadı tarafından onaylandı. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, anlaşmayı düzensiz göç yönetimi konusunda AB ve AB üyesi olmayan ülkeler arasında bir işbirliği modeli olarak nitelendirdi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de anlaşmaya destek vererek bunun önemli bir inisiyatif olduğunu ve göçmen meselesine çözüm yolunda tamamen orijinal bir fikrin neticesi olduğunu söyledi. Anlaşma çerçevesinde ülkenin kuzeyindeki Leş vilayetinde inşa edilecek iki kabul merkezinin, ayda en fazla üç bin, yıl boyunca ise toplamda en fazla 36 bin göçmeni geçici olarak barındırması öngörülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL