Teknoloji

Apple, Avrupa Birliği’nde App Store Dışında İndirme İşlemlerine İzin Verecek!

Apple, Avrupa Birliği (AB) içerisindeki kullanıcıların ödeme hizmetleri ile uygulama indirme işlemlerini “App Store” dışında da gerçekleştirebilmesi için değişiklik yapma kararı aldı. Şu anda iPhone ve iPad kullanıcıları yalnızca App..

Apple, Avrupa Birliği’nde App Store Dışında İndirme İşlemlerine İzin Verecek!

Apple, Avrupa Birliği (AB) içerisindeki kullanıcıların ödeme hizmetleri ile uygulama indirme işlemlerini “App Store” dışında da gerçekleştirebilmesi için değişiklik yapma kararı aldı. Şu anda iPhone ve iPad kullanıcıları yalnızca App Store’dan uygulama yükleme imkanına sahiptir. Apple, bu durumu kullanıcıların güvenliğini sağlamak için gerekli olduğunu savunuyor ancak uygulama geliştiricilerinin de yüksek komisyonlar ödemek zorunda kalması eleştirilere yol açıyordu.

Apple, Avrupa Birliği’nde “Dijital Pazarlar Yasası”na uyum sağlamak amacıyla iOS, Safari ve App Store’da bazı değişikliklere gitme kararı aldı. Bu değişiklikler kapsamında Avrupa Birliği içerisindeki kullanıcıların ödeme hizmetleri ile uygulama indirme işlemlerini “App Store” dışından yapabilmesine izin verilecek. Yeni özelliklerin test edilmesi bugün başlayacak ve mart 2024’ten itibaren 27 AB ülkesindeki kullanıcılara sunulacak.

Açıklamada, geliştiricilerin uygulama ve ödeme işlemlerinde yeni seçenekleri kullanabilmesi için, AB uygulamalarına yönelik iş şartlarını kabul etmesi gerektiği belirtilmektedir. Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar yasası, büyük şirketlerin tekel oluşturmasını önlemeyi ve daha adil bir piyasa oluşturmayı hedeflemektedir. Aynı yasa uyarınca AB’de yeni Apple cihazı alanlar, cihazlarını ilk açtıklarında Safari’yi kullanmak zorunda kalmayacak ve bir ekrandan tercih ettikleri tarayıcıyı seçebilecekler.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL