Dünya

Amerikalı Uzmanların Gözünden Türkiye’nin Orta Doğu Güvenlik Rolü

ABD merkezli yayın organı tarafından yayınlanan makalede, Türkiye’nin Orta Doğu’da güvenlik mimarisinin oluşturulmasında önemli bir rol oynadığı vurgulanmıştır. ABD’nin dış politikasının odak noktası haline gelen Orta Doğu’daki olumsuz gidişatın, bölge..

Amerikalı Uzmanların Gözünden Türkiye’nin Orta Doğu Güvenlik Rolü

ABD merkezli yayın organı tarafından yayınlanan makalede, Türkiye’nin Orta Doğu’da güvenlik mimarisinin oluşturulmasında önemli bir rol oynadığı vurgulanmıştır. ABD’nin dış politikasının odak noktası haline gelen Orta Doğu’daki olumsuz gidişatın, bölge ülkeleri tarafından düzeltilebileceği belirtilmiştir. Makalede, Orta Doğu’da yeni yol belirlemede Türkiye’nin önemine değinilmiş ve mevcut bölgesel ve küresel dinamiklerin, Türkiye üzerinden kurgulandığı vurgulanmıştır.

Türkiye’nin Orta Doğu’da yeni güvenlik mekanizmaları oluşturulmasında etkili olabileceği dile getirilmiştir. Analizde, Türkiye’nin hem İsrail hem de İran ile ilişkilere sahip olduğu ve bu ilişkilerin bir güvenlik forumuna katılım açısından değerli olabileceğine işaret edilmiştir.

Ankara’nın önerisi olan “çok ülkeli garantör sistemi kavramı” üzerinde durulmuş ve Türkiye’nin bölgedeki devletlerin Filistin’in güvenliğini ve yönetimini koruduğu ve desteklediği; ABD ve Avrupa ülkelerinin ise İsrail’e güvenlik garantileri sağladığı bir mekanizmanın hayata geçirilmesine ilişkin çabalarına dikkat çekilmiştir.

Makalede, bölgede gerilimin devam etmesine rağmen, uzlaşının sağlanması ve güvenliğin artırılması için bir “yeniden başlatma anı” yakalanabileceğinden söz edilmiş ve Türkiye gibi bölgesel güçlerle birlikte bu anın yakalanmasının önemi vurgulanmıştır.Özetle,Amerika sonrası bölgesel düzeni kuran yol üzerinde Türkiye’nin etkili bir rol oynayabileceği üzerinde durulmuş ve Türkiye’nin Orta Doğu’daki güvenlik mimarisi oluşturma sürecine katkı sağlayabileceği belirtilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL