Dünya

Amerikalı Savunma Bakanı Lloyd Austin’e Yönelik Şeffaflık Eleştirisi: Kongrede İfadesine Başvurulacak

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in 1 Ocak’ta hastaneye kaldırılmasının ardından yaşanan gizlilik tartışmaları ve eleştiriler hakkında NBC News’un haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Mike Rogers, Austin’e..

Amerikalı Savunma Bakanı Lloyd Austin’e Yönelik Şeffaflık Eleştirisi: Kongrede İfadesine Başvurulacak

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in 1 Ocak’ta hastaneye kaldırılmasının ardından yaşanan gizlilik tartışmaları ve eleştiriler hakkında NBC News’un haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Mike Rogers, Austin’e 14 Şubat’ta ifade vermesi talebinde bulundu. Bu talep Austin’in, Beyaz Saray’ı olayla ilgili bilgilendirmediği gerekçesiyle Kongre huzurunda ifade vermek zorunda kalacağını ortaya koyuyor.

Beyaz Saray’ın, Austin’in yoğun bakımda olduğunu 3 gün boyunca gizli tutmasına odaklanılarak, Savunma Bakanlığı’nın bundan sorumlu tutulacağı belirtilmiştir. Ayrıca, ulusal güvenlik alanında şeffaf ve ulaşılabilir olma gerekliliği vurgulanarak, Austin’e şeffaflık eleştirisi yapılmıştır.

Bakanlığın, Austin’in hastanede kaldığı süre boyunca Beyaz Saray ve Pentagon yetkilileriyle görüşme detaylarını, yetki devri sürecini ve resmi faaliyetleri hakkında detaylı bilgi vermesi talep edilmiştir. Bu talep, bakanlıktan tam dürüstlük ve işbirliği beklendiği vurgulanarak, başka bir şeyin kabul edilemez olduğu ifadeleriyle desteklenmiştir.

Austin’in hastaneye kaldırılması ve olayla ilgili olarak gerçekleşen geç bilgilendirme konusunda başlatılan soruşturma, kamuoyunda tepki çekmiş ve komisyon tarafından “gizlice” hastaneye kaldırılmasıyla ilgili soruşturma başlatılmıştır. 15 Ocak’ta tedavisinin tamamlanmasıyla Austin hastaneden taburcu edilmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL