Asayiş Bartın Manşet

Amasra Maden Faciası Davasının 5. duruşması başladı!

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde geçen yıl 14 Ekim’de meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin de yaralandığı patlamayla ilgili soruşturm Aralarında Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir,..

Amasra Maden Faciası Davasının 5. duruşması başladı!

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde geçen yıl 14 Ekim’de meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği, 9 işçinin de yaralandığı patlamayla ilgili soruşturm

Aralarında Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, Müdür Yardımcısı Salih Atmaca ve diğer üst düzey yöneticilerin de bulunduğu 8 kişi tutuklandı, 15 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bartın Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 195 sayfalık iddianamenin ilk duruşması 25 Nisan’da görüldü.

İddianamede, tutuklu sanıklar hakkında her bir hayatını kaybeden madenci için ‘olası kast ile öldürme’ suçundan 25 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Ayrıca, ağır yaralanan 4 işçi için de ‘olası kast ile kişinin yaşamını tehlikeye sokacak şekilde kasten yaralama’ suçundan her biri için 4 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diğer 19 sanık ise ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçlamasıyla yargılanıyor ve her biri için 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Davanın 5’inci duruşması bu sabah başladı. Bartın Adliyesi’nde alınan geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleşen duruşmada, 42 tanık madenci ve patlama gecesi maden ocağında arama-kurtarma çalışmasına katılan Türkiye Taşkömürü Kurumu Tahlisiye ekibinden 13 kişi tanık olarak dinlenecek. 3 gün sürecek olan bu celseler, maden faciasının aydınlatılması açısından büyük önem taşıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL