Dünya

Almanya’da Çifte Vatandaşlık İçin Yeni Yasa: İşte Detaylar!

Almanya’da çifte vatandaşlığı kolaylaştıran yeni tasarı Meclis’ten geçerek yasalaştı. Alman vatandaşlığına geçiş için istenen ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilirken, bu süre bazı durumlarda 3 yıla kadar düşürüldü. Ayrıca..

Almanya’da Çifte Vatandaşlık İçin Yeni Yasa: İşte Detaylar!

Almanya’da çifte vatandaşlığı kolaylaştıran yeni tasarı Meclis’ten geçerek yasalaştı. Alman vatandaşlığına geçiş için istenen ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indirilirken, bu süre bazı durumlarda 3 yıla kadar düşürüldü. Ayrıca gençlerin ebeveynlerinin vatandaşlığı arasında seçim yapmalarını gerektiren “opsiyon modeli” tamamen kaldırıldı ve Almanya’da doğan çocuklara Alman vatandaşlığı verilmesi kolaylaştırıldı. Ayrıca misafir işçi jenerasyonu ve yabancı eşler için bazı kolaylıklar getirildi.

Yeni yasa değişikliği, SPD, Yeşiller ve FDP koalisyon hükümeti tarafından hazırlandı ve Meclis’ten 382 kabul oyu alarak geçti. İkamet süresinin düşürülmesi ve diğer düzenlemelerle, vatandaşlık için gerekli olan şartlar da değiştirilmiş oldu. Bu yeni yasayla birlikte, vatandaşlık hakkı elde etmek isteyen göçmenlerin işlemleri daha da kolaylaşmış oldu.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Reformumuz, modern bir Almanya’ya bağlılığımızın bir göstergesidir. Çeşitlilik arz eden toplumumuzun hakkını veren modern bir göç yasası oluşturduk” dedi. Bu yasanın nisan ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Tasarıyla birlikte, Almanya’da doğan çocuklar için vatandaşlık alımı kolaylaştırılırken, misafir işçi jenerasyonu ve yabancı eşlere de bazı kolaylıklar sağlanacak.

Yeşiller Partili Milletvekili Canan Bayram, “Bugüne kadar pek çok insanın vatandaşlığa geçmesini engelleyen bir bariyeri yıkıyoruz” diyerek yasanın önemini vurguladı. Tasarı Meclisten geçerken aşırı sağcı partiye karşı bir duruş sergilenmesinin önemine değinildi. Almanya’da göçmenlerin uzun yıllardır beklediği çifte vatandaşlığı kolaylaştıran bu yeni yasa değişikliği, toplumda çok sayıda kişi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL