Dünya

Almanya’da Askeri Personel Açığını Kapatmak İçin Yabancıları Orduya Alma Planı Uzmanlar Tarafından Toplumsal İflas Olarak Yorumlandı

Almanya’nın askeri personel açığını kapatmak için yabancıların ordusuna alınması planının tartışmaları gündemde. Almanya, 180 bin erkek ve kadın askerle hizmet vermesine rağmen 20 bin asker açığı yaşamaktadır ve bu açığın..

Almanya’da Askeri Personel Açığını Kapatmak İçin Yabancıları Orduya Alma Planı Uzmanlar Tarafından Toplumsal İflas Olarak Yorumlandı

Almanya’nın askeri personel açığını kapatmak için yabancıların ordusuna alınması planının tartışmaları gündemde. Almanya, 180 bin erkek ve kadın askerle hizmet vermesine rağmen 20 bin asker açığı yaşamaktadır ve bu açığın kapatılması beklenmemektedir. Bu nedenle Almanya ordusuna yabancıların alınması planı hazırlanmaktadır. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius bu planın detaylarını henüz açıklamamış olsa da, plana göre Almanya’da yaşayan ancak vatandaşlığa sahip olmayan ikinci ve üçüncü kuşak göçmenlerin askere alınması öngörülmektedir.

Bu plana hükümet ve muhalefetin istekli olmasına rağmen, uzmanlardan gelen endişeli açıklamalar da bulunmaktadır. Bild gazetesine göre, Almanya’da yaşayan Türklerin durumu planın hayata geçmesiyle değişebilir. FDP’li vekiller, askere alınacak yabancıların Avrupa’dan seçilmesi gerektiğini savunurken, Alman ZDF kanalı ise bu planın askere giden kişilere Alman vatandaşlığı almasını kolaylaştıracağını belirtmektedir.

Almanya’nın ünlü askeri tarihçisi Sönke Neitzel, “Alman olmayan birinin yabancı bir ülke için savaşır mı?” sorusunu gündeme getirirken, Bundeswehr Üniversitesi’nden tarihçi Michael Wolffsohn, “Ülkelerini savunmak isteyen yeterli sayıda vatandaş olmamasının toplumsal bir iflas olduğunu” belirtmiştir.

Gazetenin haberine göre Belçika, Danimarka ve İrlanda gibi ülkelerin de askerlikle ilgili farklı politikaları bulunmaktadır. Bu durum, Almanya’nın yabancıları askere alması konusunda örnek olarak gösterilmektedir.

Sonuç olarak, Almanya’nın askeri personel açığına çözüm olması adına yabancıları ordusuna alması fikri, ülke genelinde tartışma yaratmaktadır ve pek çok açıdan değerlendirilmeye devam etmektedir. Bu uygulamanın hayata geçmesi durumunda, Türk asıllı Almanlar başta olmak üzere ülkedeki yabancılar üzerindeki etkileri ve getireceği değişiklikler de yakından takip edilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL