Dünya

Almanya Koalisyon Hükümeti, Esrarın Sınırlı Yasallaşması İçin Tasarıyı Onayladı

Almanya’daki koalisyon hükümeti, esrarın sınırlı yasallaşması için hazırlanan tasarının son halinde anlaştı. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Partiden (FDP) yapılan ortak açıklamada, yasa tasarısının detayları üzerinde uzlaşıldığı..

Almanya Koalisyon Hükümeti, Esrarın Sınırlı Yasallaşması İçin Tasarıyı Onayladı

Almanya’daki koalisyon hükümeti, esrarın sınırlı yasallaşması için hazırlanan tasarının son halinde anlaştı. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Partiden (FDP) yapılan ortak açıklamada, yasa tasarısının detayları üzerinde uzlaşıldığı ve 1 Nisan’da yürürlüğe girmesinin beklendiği bildirildi. Tasarının Federal Meclis’te 19-23 Şubat tarihlerinde görüşülerek oylanması planlanıyor. Ülkede 40 yıldır yasak olan esrarın sınırlı da olsa yasallaşması tasarısının meclisten geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Tasarıya göre, esrar uyuşturucular listesinden çıkarılacak. Yetişkinlerin 25 grama kadar esrar bulundurmasına ve kişisel tüketim için 3 bitki yetiştirmesine izin verilecek. “Kenevir sosyal kulüpleri” adı verilen dernekler en fazla 500 üyeye sahip olacak ve kenevir yetiştirebilecek ve dernek üyelerine esrar tedarik edebilecek. Bir üye, bu dernekten günde 25, ayda ise en fazla 50 gram esrar satın alabilecek. Ayrıca, okul, kreş, çocuk oyun parkları ve spor salonlarına 200 metre mesafede esrar kullanımına izin verilmeyecek. 18 yaşın altındakilerin yanında da esrar tüketimi yasak olacak.

Tasarının son detaylarında uzlaşılmasının ardından Almanya’nın uyuşturucu politikasında önemli bir değişiklik olacağı belirtiliyor. Bu durum, ülkenin esrarla ilgili daha açık ve liberal bir yaklaşım benimsemesini gösteriyor. Ülke genelinde esrarın sınırlı yasallaşmasına ilişkin detaylı kuralların belirlenmesi ve bu kurallara uyumun sağlanması da önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Almanya’nın kararının, esrar kullanımının yasallaşmasına yönelik dünya genelinde de bir açılım oluşturabileceği düşünülüyor. Bu durum, diğer ülkelerin de benzer adımlar atmaları konusunda bir teşvik oluşturabilir. Bu nedenle Almanya’nın esrar yasallaşması kararı, uluslararası arenada da dikkatle takip ediliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL