Dünya

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını sert bir dille eleştirdi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail’in Gazze’nin Refah kentine askeri müdahale ihtimaline ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Baerbock, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın Refah’a yönelik askeri müdahale ihtimaline ilişkin açıklamalarını Redaktinonsnetwerk..

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını sert bir dille eleştirdi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İsrail’in Gazze’nin Refah kentine askeri müdahale ihtimaline ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Baerbock, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın Refah’a yönelik askeri müdahale ihtimaline ilişkin açıklamalarını Redaktinonsnetwerk Deutschland adlı haber portalına değerlendirdi. Baerbock, Gallant’ın açıklamalarını duyduğunda şok olduğunu belirterek, Refah’ta harekete geçmek için haklı bir gerekçe olamayacağını dile getirdi. Ayrıca, Refah’taki insanların büyük bir kısmını kadın ve çocukların oluşturduğunu belirterek, bu bölgede insani yardımın önemine vurgu yaptı. Baerbock aynı zamanda kalıcı bir barış perspektifi için çalışmaktan da vazgeçmediklerini, çünkü İsrail ancak Filistinliler kendi devletlerinde güven içinde yaşarlarsa güven içinde yaşayacağını ve bu devletin ancak İsrailliler güvenlik içinde yaşayabilirse var olabileceğini ifade etti.

Ayrıca, eskiden Almanya Dışişleri Bakanı olan Joschka Fischer’in Avrupa Birliği için nükleer silahlanma çağrısına değinen Baerbock, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “gaddarlığı”nın sadece Avrupa’ya savaşı geri getirmekle kalmadığını, aynı zamanda tüm silahsızlanma politikası girişimlerini de yok ettiğini belirtti. Bunun yanı sıra, Baerbock “NATO’da nükleer paylaşım güvenliğimizin vazgeçilmez bir parçasıdır.” dedi ve ekledi: “Şu anda transatlantik savunma ittifakının özellikle Doğu Avrupa için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bu nedenle NATO’nun doğu kanadını da Alman ordusuyla güçlendiriyoruz.” Ayrıca, Almanya’nın daha savunulabilir hale gelmesi gerektiğini dile getiren Baerbock, Rusya’nın şoven emperyalizmiyle birlikte savaşın Avrupa’ya geri döndüğünü ve kendilerini savunabilmeleri gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL