Dünya

Alman Ordusu, Yabancı Personel Kabulü için Yeni Bir Dönem Mi Başlıyor?

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, yabancıların Alman ordusuna alınması önerisinin uzmanlar tarafından gündeme getirildiğini, konunun gerekli titizlikle ele alındığını belirtti. Yabancıların askere alınabilmesi önerisine ana muhalefetteki..

Alman Ordusu, Yabancı Personel Kabulü için Yeni Bir Dönem Mi Başlıyor?

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, yabancıların Alman ordusuna alınması önerisinin uzmanlar tarafından gündeme getirildiğini, konunun gerekli titizlikle ele alındığını belirtti. Yabancıların askere alınabilmesi önerisine ana muhalefetteki Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ile hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) olumlu bakıyor. CDU Milletvekili Johann Wadephul, silahlı kuvvetlerin Alman vatandaşı olmayan adaylara alınması yönündeki düşünceyi prensipte doğru bulduğunu, ancak fikrin nasıl şekillendirileceğinin önemli olduğunu ifade etti. FDP Milletvekili Marie-Agnes Strack-Zimmermann da yabancıların Alman ordusuna alınabileceğini savunarak, “Alman ordusunda görev yapmak isteyen uygun gençleri ararken daha fazla Avrupalı olarak düşünmek zorundayız.” dedi. Ayrıca, Yeşiller Partisi Milletvekili Sara Nanni, Alman pasaportuna sahip olmayanların orduda görev almasına kesinlikle karşı olduğunu, Alman ordusuna görev almak isteyen adayların, vatandaşlık yasasında yapılan reformla hızlı bir şekilde Alman vatandaşı olabileceğini ifade etti.

Almanya, zorunlu askerliğin kaldırılması ve yaşlanan nüfusun etkisiyle, askerlik için personel bulma konusunda zorluk yaşıyor ve 2031 için hedeflenen sayıya ulaşılamayacağı belirtiliyor. Almanya’nın yaklaşık 181 bin askeri bulunuyor ve bu sayının 2031’e kadar 203 bine çıkarılması hedefleniyor ancak bunun da ülke savunması için yeterli olmadığı ileri sürülüyor. Savunma Bakanı Pistorius, zorunlu askerliğin kaldırılmasını “hata” olarak nitelendirmiş, Alman ordusu için personel bulma konusunda nisan ayına kadar yeni olanaklar konusunda çalışmalar yapılacağını duyurmuştu. Ayrıca, Pistorius, Almanya’nın savunma harcamalarını artırması ve silahlı kuvvetlerin modernize edilerek yeni güvenlik sorunlarıyla başa çıkabilecek hale getirilmesi gerektiğini belirterek, “Avrupa’da bir savaş tehdidi olabileceği fikrine alışmalıyız ve bu da savaşa hazır olmamız gerektiği anlamına geliyor.” ifadesini kullanmıştı. Zorunlu askerlik uygulaması, 2011’de dönemin Başbakanı Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyon hükümeti tarafından kaldırılmıştı ancak Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından ülkede zorunlu askerliğin yeniden uygulamaya konulmasıyla ilişkin tartışmalar yoğunlaşmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL