Dünya

Alman Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Merkel’e Dış Politika Danışmanı, İsrail’e Sert Çıkıştı: ‘Almanya Daha Sert Çizgi İzlemeyi Göze Alabilir’

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Christoph Heusgen, eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in dış politika danışmanlığını yapan bir isimdir. Heusgen, İsrail’in yasa dışı yerleşim birimlerini genişletmesi ve Filistin devletine karşı çıkması nedeniyle..

Alman Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Merkel’e Dış Politika Danışmanı, İsrail’e Sert Çıkıştı: ‘Almanya Daha Sert Çizgi İzlemeyi Göze Alabilir’

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Christoph Heusgen, eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in dış politika danışmanlığını yapan bir isimdir. Heusgen, İsrail’in yasa dışı yerleşim birimlerini genişletmesi ve Filistin devletine karşı çıkması nedeniyle Almanya’nın İsrail’e karşı daha sert bir tavır almasını önermektedir.

Heusgen, Financial Times’a verdiği demeçte, her iki tavrın uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini ve Almanya’nın duruma müdahale etmesi gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca Almanya’nın İsrail’i uluslararası hukuka uymaya teşvik etmesi gerektiğini de ifade etmiştir.

Münih Güvenlik Konferansı Başkanı, Aralık ayında yapılan BM Genel Kurulu’nda 153 ülkenin Gazze’de insani ateşkesin derhal sağlanması yönünde oy kullandığını ve Almanya’nın çekimser kaldığını belirtmiştir. Heusgen, İsrail’in iki devletli çözümü reddetmesine de tepki göstermiş ve bu durumun İsrail’in güvenliğini güçlendirmeyeceğine inandığını vurgulamıştır.

Christoph Heusgen, işgal altındaki topraklarda inşa edilen yasa dışı yerleşim birimlerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve bu durumun İsrail’in güvenliğini güçlendirmeyeceğine inanmadığını ifade etmiştir. Netanyahu hükümetine tepki gösteren Heusgen, Almanya’nın daha sert bir çizgi izlemeye hazır olması gerektiğini belirtmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL