Dünya

Alman Gazetesi Die Welt: “ABD’nin Nüfuzunu Kaybettiği Yeni Dünyada Türkiye Giderek Önem Kazanıyor”

TBMM, İsveç’in NATO’ya katılma protokolünü oy çokluğuyla onaylamıştır. Bundan dolayı İsveç, NATO üyeliği için yeşil ışık almıştır. Bu gelişme dünya basınında geniş yankı uyandırmış, özellikle Almanya’da çıkan haberlerde Türkiye övgüye..

Alman Gazetesi Die Welt: “ABD’nin Nüfuzunu Kaybettiği Yeni Dünyada Türkiye Giderek Önem Kazanıyor”

TBMM, İsveç’in NATO’ya katılma protokolünü oy çokluğuyla onaylamıştır. Bundan dolayı İsveç, NATO üyeliği için yeşil ışık almıştır. Bu gelişme dünya basınında geniş yankı uyandırmış, özellikle Almanya’da çıkan haberlerde Türkiye övgüye mazhar olmuştur. Alman gazete Die Welt, ABD’nin nüfuzunu kaybettiği ve yeni güç kutuplarının ortaya çıktığı bir dünyada Türkiye’nin giderek önem kazandığına dikkat çekti. Die Welt, Türkiye’nin dünya diplomasisi ve uluslararası stratejik hamlelerinin getirdiği başarıyı vurgulayarak Türkiye’nin Batı açısından önemli olduğunu belirtti. Ayrıca ABD’nin nüfuzunu kaybettiği yeni dünyada Türkiye’nin giderek önem kazandığına dikkat çekti.

Gazetenin haberinde, ABD’nin nüfuzunu kaybettiği bir dünyada Türkiye’nin giderek önem kazandığına vurgu yapıldı. NATO için Ankara’nın önemine dikkat çekilerek, Türkiye’nin stratejik noktada savunmaya hazır olduğunun altı çizildi. Ayrıca her ihtilafın Türkiye’yi Batı’dan uzaklaştırma ve Rusya’ya yakınlaştırma riski taşıdığı ve bunun kimsenin istemediği belirtildi. Bu konuda “Erdoğan olmadan bu iş olmayacak. Ankara da en az Berlin ve Washington kadar bunun farkında” şeklinde değerlendirmelerde bulunuldu. Haberde ayrıca, Stockholm’un Türkiye için terörle mücadele yasasını değiştirdiği ve Türk F-16 filosunun modernizasyonu için pazarlık yaptığı ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL