Asayiş Güncel Gündem Kdz.Ereğli Manşet

AFAD Başkanı Oktay Memiş, Kafkametler gemisinin batmasıyla ilgili gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu

AFAD Başkanı Oktay Memiş, Kafkametler gemisinin batmasıyla ilgili gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Oktay Memiş, Türkiye’nin birçok bölgesini etkisi altına alan “şiddetli yağışlar sonucu..

AFAD Başkanı Oktay Memiş, Kafkametler gemisinin batmasıyla ilgili gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu

AFAD Başkanı Oktay Memiş, Kafkametler gemisinin batmasıyla ilgili gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı (AFAD) Oktay Memiş, Türkiye’nin birçok bölgesini etkisi altına alan “şiddetli yağışlar sonucu yaşanan sel felaketi” ve Karadeniz Ereğli ilçesindeki “Kafkametler gemisinin batmasıyla”yla ilgili basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Memiş, “yaşanan acı kayıplar ve zararlar” hakkında bilgi verirken, “kurtarma çalışmalarının devam ettiğini” vurguladı.

 

Oktay Memiş, “sel felaketi”nin etkilediği bölgelerde yaşanan “can kayıplarını ve zararları” detaylı bir şekilde aktardı. Zonguldak’ta özellikle Ereğli, Kozlu ve Kilimli ilçelerinde meydana gelen “fırtına ve aşırı yağışlar” sonucu oluşan “su taşkınlarına” dikkat çekti. Ereğli’de yaşanan “kasırga benzeri fırtına”, bölgede “ender görülen bir olay” olarak öne çıktı.

 

Ayrıca, Kafkametler isimli Türk bayraklı geminin “batması ve mürettebatının kaybolması”yla ilgili detayları paylaştı. Başkan Memiş, “ekiplerin gece gündüz demeden ‘arama kurtarma çalışmalarını’ sürdürdüğünü” belirtti ve “hava koşullarının çalışmalara engel teşkil ettiğini” ifade etti. Ancak, günün ağarmasıyla birlikte çalışmaların daha etkin bir şekilde devam ettiğini aktardı.

 

AFAD Başkanı, olay yerindeki tüm kamu kurumları ve uzman ekiplerin koordineli bir şekilde çalıştığını vurguladı. Yine deprem bölgesinde bulunan “konteynerlerde yaşayan vatandaşların durumlarına da değindi. Bu konteynırlarda su baskınları yaşandığını ancak büyük bir sorun yaşanmadığını ifade etti.

 

Memiş şöyle dedi:

 

“Valimizle Sayın Ulaştırma Bakan Yardımcımız da buradalar. Dün akşamdan beri özellikle Türkiye’nin birçok bölgesinde verilen turuncu yağış ikazıyla beraber özellikle Zonguldak ilimizde ve Karadeniz Ereğli ilçemizde aşırı yağışlar sonucunda sel ve su baskınları meydana geldi. Bu sel ve su baskınları neticesinde üç vatandaşımız sele kapılarak hayatını kaybetti. Dün itibariyle, dün gece itibariyle Sayın İçişleri Bakanımız da bu bilgiyi sizlerle paylaşmıştı. Aynı şekilde daha tabii büyük kaybımız bir gemimizin Kafkametler isimli Türk bandıralı gemimizin karaya oturması daha doğrusu tam mendireğe yakın bir yerde kaybolmasıyla birlikte on iki mürettebatın kaybolduğu ihbarı geldi ve buna yönelik olarak da dünden itibaren, dün geceden itibaren, dün bu olayın yaşandığından itibaren çok yoğun bir çalışma içerisinde oldu. Devletimizin bütün imkanlarıyla bu çalışmaların başladığını müsaade ettik. Kayıp olan bu on iki müessebattan bugün itibariyle bir mürettebatın maalesef cansız bedenine ulaştık ve bu bilgiyi de yine Sayın İçişleri Bakanımız sizlerle paylaşmıştı. Dünden itibaren kayıp olan kayıp olan on bir mürettebatımızın arama kurtarma ve arama çalışmalarına gece gündüz devam ediyoruz. Hava şartları hiç tahmin edilmediği kadar ağır olduğunu ifade etmek durumundayız. Fırtına, kasırgaya, kasırgada adeta daha Tornado denilen daha şiddetli bir rüzgara dönüştü. Hem denizden hem de karadan anında ulaşmakta epeyce zorlandık ancak gün ağarmasıyla birlikte hava şartları biraz daha iyileşti. Şu anda bütün ekiplerimizle, AFAD ekiplerimiz, sahil güvenliğimiz, kıyı emniyetimiz, Ereğli Belediyesi, valiliğimiz, özel idaremiz, orman genel müdürlüğü, il jandarma komutanlığımız il emniyet müdürlüğümüz, kara yolları genel müdürlüğümüz, Ulaştırma Bakanlığımıza bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz ile birlikte arama kurtarma faaliyetlerimiz çalışmalarımız devam ediyor. Deniz Kuvvetlerine bağlı Komutanlığımızla birlikte koordinasyon içerisinde arama tarama faaliyetlerine kesintisiz olarak devam ediyoruz. Türkiye genelinde de can kayıplarımız oldu. Hava şartları el verdiği müddetçe arama kurtarma çalışmaları hepsine inşallah tekrardan devam edeceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL