Dünya

AB’nin, Rusya’nın Dondurulan Varlıklarını Ukrayna İçin Kullanma Planı

Brüksel yönetimi, Rusya’nın dondurulan varlıklarını Ukrayna için kullanmaya hazırlanıyor. Rusya’ya ait dondurulan varlıkların, bir süredir Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılması tartışılıyor. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Moskova’nın itirazlarına rağmen adım atmayı..

AB’nin, Rusya’nın Dondurulan Varlıklarını Ukrayna İçin Kullanma Planı

Brüksel yönetimi, Rusya’nın dondurulan varlıklarını Ukrayna için kullanmaya hazırlanıyor. Rusya’ya ait dondurulan varlıkların, bir süredir Ukrayna’nın yeniden inşası için kullanılması tartışılıyor. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Moskova’nın itirazlarına rağmen adım atmayı sürdürüyor. El konulan Rus varlıklarından elde edilen kârların Ukrayna’nın yeniden inşasının finansmanında kullanılmak üzere ayrılması teklifi, AB ülkeleri tarafından kabul edildi. Dondurulan Rus varlıklarıyla ilgili alınan karar AB Dönem Başkanı Belçika’nın resmi sosyal medya hesabından duyuruldu. Büyükelçiler, dondurulan varlıklarla ilgili beklenmedik kârların Ukrayna’nın yeniden inşasını desteklemek için kullanılmasına ilişkin bir teklif üzerinde prensipte anlaşmaya vardı. Bu aşamadan sonra hazırlanacak belge, yasal kontrollerden geçmesinin ardından resmen onaylanarak yürürlüğe girecek.

AB ülkeleri, savaş nedeniyle Rusya Merkez Bankası’nın yaklaşık 200 milyar eurosunu dondurdu. Finansal kurumlar, dondurulan varlıkların vadesi geldikçe yeniden yatırım yaparak ciddi bir kazanç sağlıyor. AB, dondurulan varlıklar ve bu varlıklardan sağlanan gelirlerin, sahibinin onayı olmadan kullanımının hukuki ve finansal boyutlarını tartışıyordu. AB, ana para yerine bundan elde edilen gelirleri hedef almak istiyor. AB Komisyonu, Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin ayrı bir hesaba yatırılmasını içeren bir teklif sunmayı planlıyor. AB Komisyonu, bu kaynağı önce kendi bütçesine, oradan da Ukrayna’ya aktarılmasını içeren bir teklif hazırlayı planlıyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) geçen yılın haziran ayında Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan varlıklarına ilişkin AB Komisyonu’nu uyarmıştı. ECB, Rus varlıklarına veya bunların gelirlerine el koymanın, euronun küresel para birimi olarak konumuna ve finansal istikrara zarar verebileceği konusundaki hassasiyete dikkat çekmişti. Görünüşe göre, AB’nin bu hareketi küresel alanda diplomatik sorunlara neden olabilir. Brüksel yönetiminin bu adımının, Ukrayna için temin edilen fonların geleceği üzerinde nasıl bir etkisi olacak bakalım? Ayrıca, AB ülkelerinin yanı sıra, Rusya’nın da sert bir şekilde tepki vermesi muhtemel. Bu gelişmelerin sonrasında, Ukrayna’daki inşaatların tamamlanmasına ne kadar katkı sağlanmış olacak, hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL