Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD’de Kar Fırtınası ve Kutup Soğukları: Can Kaybı Hızla Artıyor

ABD’nin birçok bölgesinde etkili

ABD’nin birçok bölgesinde etkili olan kar fırtınası ve kutup soğukları, son bir hafta içinde can kayıplarına neden oldu. Ülkede aşırı soğuklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 89’a yükseldi. En fazla can kaybı Tennessee’de gerçekleşirken, Oregon ikinci sırada yer aldı. Bunun yanı sıra Illinois, Pennsylvania, Mississippi, Washington, Kentucky, Wisconsin, New York ve New Jersey gibi birçok eyalette de can kayıpları yaşandı.

Özellikle Washington eyaletinde bulunan Seattle’da, sadece dört gün içinde çoğunluğu evsiz olan 5 kişi yaşamını yitirdi. Mississippi’de ise olumsuz hava şartları nedeniyle liseler ve üniversiteler kış tatiline giren öğrencilerin dönüşlerini ertelemek zorunda kaldı. Öte yandan, Oregon’da yaklaşık 10 bin, Kuzey Carolina’da 8 bin, California’da 7 bin ve Kentucky’de 4 bin 300 kişi elektriksiz kaldı. Meteoroloji yetkililerine göre, olumsuz hava koşullarının önümüzdeki hafta içerisine kadar devam etmesi bekleniyor.

Aşırı soğuklar nedeniyle ABD genelinde yaşanan can kayıpları kamuoyunda endişeye yol açmış durumda. 25 kişinin hayatını kaybettiği Tennessee, bu bakımdan en büyük kayıp veren eyalet olma özelliğini taşıyor. Yetkililer, olumsuz hava şartlarının etkisinin sürmesi nedeniyle vatandaşların dikkatli olmaları ve gereken tedbirleri almaları gerektiğini vurguluyor.

İHA’nın aktardığına göre, ABD’de kar fırtınası ve kutup soğuklarının meydana getirdiği olumsuz hava koşulları, birçok eyalette elektrik kesintilerine, iş ve okulların tatil edilmesine, havaalanlarında iptaller ve aksamalara neden oldu. Ülkenin birçok bölgesinde kar yüksekliği de metrelerle ifade ediliyor. Vatandaşların bu zorlu hava koşullarına karşı dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları, can kayıplarının önüne geçilmesi açısından oldukça önem taşıyor.