Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD ve Teksas Arasındaki Duvar Krizi: Trump’ın Bitirilemeyen Projesi

ABD hükümeti ile Teksas

ABD hükümeti ile Teksas eyalet yönetimi arasında Meksika sınırında göçmenlerin geçişini engellemek için kurulan jiletli telleri koymaya devam edilmesi üzerine bir kriz meydana geldi. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yarım kalan duvar projesine benzerlik gösteren bu krizde, eyalet valisi Greg Abbott’ın ilan ettiği duruşa 25 eyalet destek verdi. ABD Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı çıkan Teksas eyaleti, sınıra 32 kilometrelik yeni bir duvar eklemeye karar verdi.

Sınıra yerleştirilen jiletli teller ve duvarlar, ABD’nin önemli bir mülteci sorununa funa çözüm bulma çabasının bir parçası olarak ele alınmaktadır. ABD ve Meksika sınırlarına çit çekme fikri, 1940’lardan beri devam eden bir süreçtir. Bu projenin tarihi, Demokrat ve Cumhuriyetçi başkanların göç politikalarını etkilemiştir. Donald Trump’ın başkanlığı döneminde duvar projesi gündem olmuş, ancak bu projenin tamamlanamadan bırakıldığı görülmüştür. Joe Biden yönetiminin gelmesiyle birlikte duvar inşaatına devam edilmiş, Obama döneminde 210 km, Trump döneminde ise 727 km’u aşkın duvar inşa edilmiştir.

ABD hükümetinin, göçü durdurmak için sınıra ek bir duvar inşa etme kararı, eski duvarın sorunlarını gündeme getirmiştir. Duvarın bazı kısımlarının paslandığı, düzensiz göçmenlerin geçişine engel olamadığı görülmüştür. Teksas eyaleti, ulusal muhafızları sınıra yerleştirerek göçü durdurmaya çalışmaktadır. ABD’ye geçmek isteyen göçmenlerin sınırı aşma çabaları, yıllardır devam eden bir sorun olmuştur ve çeşitli başkanlar tarafından farklı dönemlerde yapılan çözüm girişimleri de bulunmaktadır. Bu durum, ABD’nin göç politikaları ve sınırlarının kontrolü konusundaki tarihçesini de gözler önüne sermektedir.