Dünya

ABD ve İsrail arasında imzalanan silah anlaşması olağanüstü büyüklükte

ABD ile İsrail arasında büyük bir silah anlaşması yapıldığı bildirildi. İsrail medyası, F-35 ve F15 AI uçağı ile Apache savaş helikopteri gibi silahların yer aldığı bu anlaşmayı duyurdu. Anlaşmanın olağanüstü..

ABD ve İsrail arasında imzalanan silah anlaşması olağanüstü büyüklükte

ABD ile İsrail arasında büyük bir silah anlaşması yapıldığı bildirildi. İsrail medyası, F-35 ve F15 AI uçağı ile Apache savaş helikopteri gibi silahların yer aldığı bu anlaşmayı duyurdu. Anlaşmanın olağanüstü büyüklükte olduğu belirtildi ve anlaşma kapsamında İsrail ordusuna 3 yeni filo ve binlerce mühimmat yapılacağı açıklandı. Anlaşmanın Gazze Şeridi’ndeki saldırılar ve Lübnan Hizbullah’ı ile çatışmaların yaşandığı bir dönemde yapılması dikkat çekici.

Bu süreçte 7 Ekim’den bu yana El-Kassam Tugayları ile ilişkili çatışmalar devam ediyor. İsrail tarafından saldırı yapılan Gazze Şeridi’nde, 7 Ekim’den bu yana gerçekleştirilen saldırılar sonucu 1200 İsrailli öldü ve 5 bin 132 kişi yaralandı. Saldırıların hedefi olan Gazze Şeridi’nde ise 25 bin 900 Filistinli öldürüldü ve 64 bin 110 kişi yaralandı. Bu saldırılarda halkın sığındığı yerler dâhil hastaneler ve eğitim kurumları da hedef alındı. İsrail ordusunun ise 7 Ekim’den bu yana 219 askeri öldü.

Çatışmaların yaşandığı süreçte 24 Kasım 2023’te 4 günlük bir “insani ara” yapıldı ve burada 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Ancak bu esirlerin dışında binlerce Filistinli alıkonuldu. Ayrıca, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaşanan saldırılarda 373 Filistinli hayatını kaybetti. Sınırda ise Hizbullah ve İsrail ordusu arasında 30 Lübnanlı sivil, 167 Hizbullah üyesi, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

Bu durumlar karşısında, ABD ve İsrail arasında yapılan silah anlaşması, uluslararası alanda tartışmalara yol açtı. İsrail ordusunun artan saldırılarına karşı duyulan endişe, Gazze Şeridi ve diğer bölgelerdeki çatışmalarda yaşanan insan hakları ihlalleri ve sivil kayıplarının artmasına neden oluyor. Bu durumlar uluslararası toplumda İsrail’in politikaları ve ABD’nin bu politikaları desteklemesinin eleştirilmesine neden oluyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL