Dünya

ABD ve İngiltere’nin Yemen’in Başkenti Sana Dahil 5 Kenti Hedef Aldığı Belirtiliyor

ABD ve İngiltere’nin Yemen’in başkenti Sana dahil 5 kente hava saldırısı düzenlediği belirtiliyor. Yemen’de İran destekli Husilere bağlı ‘El-Mesire’ televizyon kanalı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD ve İngiltere’nin Sana’nın..

ABD ve İngiltere’nin Yemen’in Başkenti Sana Dahil 5 Kenti Hedef Aldığı Belirtiliyor

ABD ve İngiltere’nin Yemen’in başkenti Sana dahil 5 kente hava saldırısı düzenlediği belirtiliyor. Yemen’de İran destekli Husilere bağlı ‘El-Mesire’ televizyon kanalı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ABD ve İngiltere’nin Sana’nın yanı sıra Zemar, Hacce, El-Beyda, Taiz kentlerini hedef aldığını ifade etti. Ayrıca, ‘Ensarullah’ isimli haber sitesinde de ABD ve İngiltere’nin Taiz kentindeki Hayfan ve El-Berah bölgelerine hava saldırısı düzenlendiği belirtildi. Sana’daki saldırıların En-Nehdeyn ve Attan bölgelerinde yoğunlaştığı da kaydedildi.

Saldırıların sonuçları hakkında bilgi verilmezken, ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, Yemen’den Kızıldeniz’e fırlatılmaya hazırlanan 6 Husi gemisavar füzesinin imha edildiği duyuruldu. Saldırı, seyrüsefer özgürlüğünün korunması ve uluslararası suların daha güvenli hale getirilmesi için gerçekleştirildiği kaydedildi. İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023 tarihinde Yemen açıklarında İsrailli ticari gemilere el koymaya ve bazılarına da İHA ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD’nin, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023 tarihinde bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı ‘Refah Muhafızı Operasyonu’ adında çok uluslu deniz görev gücü oluşturduğu açıklandı. Kızıldeniz’deki 31 Aralık 2023 tarihinde İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı. Husiler, 10 Ocak’ta da İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz’de ABD’ye ait bir geminin füze ve kamikaze İHA’larla hedef alındığını duyurdu. 11 Ocak’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), ABD ve Japonya tarafından sunulan Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının talep edildiği kararı kabul etti.

Genel olarak, Kızıldeniz’deki saldırılar ve buna karşı alınan uluslararası tepkiler, bölgedeki uluslararası ticaret ve güvenlik konularını tehdit etmekte. Bu durum, bölgede artan gerginliğin ve çatışmaların devam edebileceğine işaret etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL