Dünya

ABD ve İngiltere, Yemen’in Başkenti Sana’ya Saldırdı!

ABD ve İngiltere, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’de yer alan bütün güçleriyle harekete geçerek Yemen başkenti olan Sana ve birçok bölgeye saldırılar düzenlemiştir. Operasyon “Poseidon Archer” adı altında gerçekleşmiş ve..

ABD ve İngiltere, Yemen’in Başkenti Sana’ya Saldırdı!

ABD ve İngiltere, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’de yer alan bütün güçleriyle harekete geçerek Yemen başkenti olan Sana ve birçok bölgeye saldırılar düzenlemiştir. Operasyon “Poseidon Archer” adı altında gerçekleşmiş ve bu operasyonun uzun sürecek bir saldırı olması planlanmıştır. Husilerin sitesinde “ABD-İngiliz güçlerinden başkent Sana’ya saldırı” ifadelerine yer verilmiş, buna ek olarak başkent Sana semalarında şiddetli patlamalar meydana gelmiştir. 19 Ocak’ta ise Husiler, ABD ve İngiltere’nin Hudeyde kentine 2 saldırı düzenlediğini açıklamıştır.

Husiler, İran’ın desteklediği Yemen’de hareket etmekte ve İsrail’e karşı tepki göstermektedir. 31 Ekim’de Yemen açıklarında Husiler İsrailli gemilere el koymaya başlamış, ABD güçleri de Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze dronları düşürdüklerini açıklamıştır. Bu olaylar sonrasında birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almış, ABD de bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturduğunu ilan etmiştir. Kızıldeniz’de yaşanan kriz öyle boyuta ulaşmıştır ki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının talep edildiği bir kararı kabul etmiş ve küresel ticaretin %12’sinin zarar görmesini önlemek adına bu duruma müdahale etmek istemiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL