Dünya

ABD Savunma Bakanı Austin, Irak’taki ABD askeri varlığının geleceği konusunda toplantıların başlayacağını duyurdu

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak’taki ABD askeri varlığının geleceğini tartışacak bir çalışma grubunun toplantılarının ileriki günlerde başlayacağını duyurdu. HMC’nin, 7-8 Ağustos 2023’te Washington’da yapılan ABD-Irak Ortak Güvenlik İşbirliği Diyaloğu..

ABD Savunma Bakanı Austin, Irak’taki ABD askeri varlığının geleceği konusunda toplantıların başlayacağını duyurdu

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak’taki ABD askeri varlığının geleceğini tartışacak bir çalışma grubunun toplantılarının ileriki günlerde başlayacağını duyurdu. HMC’nin, 7-8 Ağustos 2023’te Washington’da yapılan ABD-Irak Ortak Güvenlik İşbirliği Diyaloğu sırasında iki tarafın taahhüt ettiği sürecin devamı olduğunu belirtti. Bu süreç kapsamında Irak ve Suriye’deki DEAŞ’ı yenme misyonunun başarılarına dayanarak ABD ile Irak arasında kalıcı bir ikili güvenlik ortaklığına geçişi sağlayacağı açıklandı. ABD ve Irak arasındaki güvenlik ortaklığının DEAŞ tehdidi, operasyonel ve çevresel gereksinimler ile Irak güvenlik güçlerinin yetenek seviyelerinin ele alınacağı belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Austin’ın açıklamalarına göre, DEAŞ’ın yeniden canlanmasını önlemek için DEAŞ karşıtı koalisyonun misyonunun en etkili şekilde değişimi konusunda uzman çalışma grupları HMC’ye tavsiyelerde bulunacak. Austin, Irak hükümetinin daveti üzerine 10 yıldır güvenlik konularında derin ve verimli bir ortaklığa sahip olduklarını savundu ve HMC sürecinin Stratejik Çerçeve Anlaşması kapsamında gelişen ABD-Irak ikili ilişkisini yansıttığını, bölgede istikrarı geliştirmek için güvenlik işbirliğini derinleştirme taahhütlerinin altını çizdi. Bu süreç, ABD’nin Irak’ta bulunan üslerine yapılan saldırılara karşılık olarak gerçekleştirdiği hava saldırılarının ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin ABD’nin ülkeden askerlerini çekmesini istemesi ile gündeme gelmişti. ABD’nin halihazırda Irak’ta yaklaşık 2.500 askeri bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL