Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı, Rus istihbarat çalışanlarını ABD için Çifte Ajan Olmaya İkna Etmeye Çalışıyor

ABD ile Rusya arasındaki

ABD ile Rusya arasındaki casusluk rekabeti, şimdi sosyal medyada da devam ediyor. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), casusluk faaliyetleri için Rusya’dan çalışacak kişileri ikna etmek amacıyla Rusça işe alım videosu yayınladı. Video, Rus istihbarat çalışanlarını ABD için casusluk yapmaya ikna etmeyi hedefliyor.

Videoda, Rusya tarafından ihanete uğramış hisseden kişiler hedef alınıyor. Videodaki kurgusal karakter, Rusya’da askeri istihbarat teşkilatında görevli 35 yaşındaki isimsiz bir erkek olarak tanıtılıyor. Bu karakter, Rusya’nın içindeki yozlaşmış liderler ve elit kesimin ülke kaynaklarını kendi çıkarları için kullandığından bahsederek, vatanseverlik hissiyatıyla CIA ile çalışmaya teşvik ediyor. CIA Direktörü William Burns ise geçen sene yaptığı bir açıklamada, Ukrayna’daki savaş nedeniyle bazı Ruslar arasındaki hoşnutsuzluğun casus devşirmek için nadir bir fırsat oluşturduğunu ve CIA’in bu fırsatı kaçırmayacağını belirtmişti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, CIA’in bu tür videosunu her yıl yayınladığını ve bu durumun oldukça yaygın olduğunu ifade etti. Peskov ayrıca, CIA’in videoyu sosyal medya platformu olan X’te yayınlayarak Rusya’da daha popüler olan VKontakte gibi platformları göz ardı ettiğini belirtti. Tüm bu gelişmeler İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından bildirildi.