Dünya

ABD, İngiltere’ye Nükleer Silah Konuşlandırmayı Planlıyor

ABD, yeni bir önlem olarak, İngiltere’ye nükleer silah konuşlandırmayı planlıyor. The Telegraph gazetesi, ABD’nin İngiltere’ye nükleer silah yerleştirme planını açıklayarak, bunu Pentagon belgelerine dayandırdı. Habere göre, ABD’nin Soğuk Savaş tehdidinin..

ABD, İngiltere’ye Nükleer Silah Konuşlandırmayı Planlıyor

ABD, yeni bir önlem olarak, İngiltere’ye nükleer silah konuşlandırmayı planlıyor. The Telegraph gazetesi, ABD’nin İngiltere’ye nükleer silah yerleştirme planını açıklayarak, bunu Pentagon belgelerine dayandırdı. Habere göre, ABD’nin Soğuk Savaş tehdidinin bitmesi nedeniyle 2008’de İngiltere’den çıkardığı nükleer başlıklar, Suffolk’ta bulunan Lakenheath Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’ne yeniden yerleştirilecek. Bu yeni silahların, Hiroşima’ya atılan atom bombasından bile daha güçlü olduğu belirtiliyor.

Ayrıca, Lakenheath Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’nde kullanılacak nükleer başlıkların yanı sıra, askeri personelin olası saldırılara karşı korunması için yeni ekipmanlar da sipariş edilecek. Bunun yanı sıra, Pentagon belgelerine göre, haziran ayında Amerikan kuvvetlerine ait konut inşaatlarına başlanılacağı da bildirildi.

Bununla birlikte, ABD’nin müttefiklerinde bulunan tesislerin rutin değişimlerini yaptığını belirten bir Pentagon sözcüsü, bu değişiklikleri doğrulamadıklarını söyledi. Bu durum, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın, ABD’nin geçen yıl Lakenheath’teki personele yönelik 50 milyon dolarlık bütçe planını açıklamasının ardından gerilimi tırmandırma adımı olarak gördüklerini ve karşı adımlar atacaklarını söylemesiyle endişeleri artırdı.

Kısaca, ABD’nin İngiltere’ye nükleer silah konuşlandırma planları ciddi bir uluslararası gerilime sebep olabilir. Bu durum, hem İngiltere hem de Rusya’nın tepkisini çekmiş durumda.Öte yandan, ABD, belgelere dayandırarak haber veren gazetenin iddialarını ne doğrulama ne de yalanlama taraftarı olduğunu aktardı. Bu müdahale ve değişikliklerin sonucunda, uluslararası ilişkilerde büyük gerginliklerin yaşanması olası hale gelebilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL