Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “ABD, Üsse Düzenlenen Saldırıya Karşılık Verecek”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan üssüne düzenlenen saldırıya ilişkin, “Biz (bu saldırıya) karşılık vereceğiz ve bu karşılık çok katmanlı olacak, aşamalar halinde ve uzun süreli şekilde gerçekleşecek.” dedi. NATO..

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “ABD, Üsse Düzenlenen Saldırıya Karşılık Verecek”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan üssüne düzenlenen saldırıya ilişkin, “Biz (bu saldırıya) karşılık vereceğiz ve bu karşılık çok katmanlı olacak, aşamalar halinde ve uzun süreli şekilde gerçekleşecek.” dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Washington’da ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 3 Amerikan askerinin öldüğü saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Blinken, saldırıda hayatını kaybeden askerler için yas tuttuklarını ve bir daha böyle saldırıların olmaması için mümkün olan her tedbiri aldıklarını ifade ederken, Joe Biden yönetimi olarak askeri karşılık seçeneklerini değerlendirdiklerini hatırlatmıştır. ABD’nin ne şekilde karşılık vereceğine ilişkin soruya, “Dün Başkan’ın da belirttiği gibi, biz (bu saldırıya) karşılık vereceğiz ve bu karşılık çok katmanlı olacak, aşamalar halinde ve uzun süreli şekilde gerçekleşecek.” şeklinde yanıt vermiştir.
İran’la bir savaş peşinde olmadıklarını belirten Blinken, 7 Ekim’den bu yana bölgede gerilimin çok arttığını ve ABD’nin Orta Doğu’daki çıkarlarını korumaya devam edeceklerini kaydetmiştir. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkan Joe Biden, “Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınında konuşlanmış güçlerimize düzenlenen insansız hava aracı saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü, çok sayıda da yaralı var.” ifadesini kullanmıştı. Biden, saldırıyla ilgili bilgileri halen toplamaya devam ettiklerini belirterek, “Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran destekli radikal militan gruplarca gerçekleştirildiğini biliyoruz.” açıklamasında bulunmuştur. Pentagon, söz konusu saldırıda 3 ABD askerinin öldüğünü, yaralı asker sayısının ise 40’ın üzerinde olduğunu açıklamıştır. Bu savaşta mücadeleye devam edeceklerini vurgulamıştır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL